Nevyčerpaná dovolená se smí převádět do dalšího roku jen velmi omezeně
Konec roku se neodvratitelně blíží a mnozí zaměstnanci mají strach, že jim nebude umožněno dočerpat zbývající dovolenou, která jim v roce 2016 náleží. Jsou uvedené obavy oprávněné, nebo zcela zbytečné?
Proplatit dovolenou je možné pouze v jediné situaci
Zákoník práce i předpisy EU vnímají dovolenou zaměstnance shodným pohledem. Prioritním úkolem dovolené poskytované zaměstnanci za odvedenou práci je, dát zaměstnanci příležitost k zotavení a načerpání nových sil. Zaměstnavatel musí na pracovišti nastavit takové podmínky, aby každý zaměstnanec mohl řádně vyčerpat dovolenou, která mu za daný kalendářní rok náleží.
Proplácení dovolené je striktně možné pouze a jedině v případě konce pracovního poměru, jiný důvod k proplácení dovolené zákon neuznává.
Každý zaměstnanec, který odpracoval pro zaměstnavatele minimálně 60 dní v nepřetržitém pracovním poměru, má nárok na přiměřenou dobu dovolené za tuto práci. Zaměstnanec, který u zaměstnavatele odpracuje celý kalendářní rok, má nárok na vyčerpání celé dovolené. Délka dovolené za kalendářní rok je čtyři, pět nebo osm týdnů, podle sektoru, ve kterém zaměstnanec pracuje. Pět týdnů dovolené náleží státním zaměstnancům a zaměstnancům příspěvkových či krajských organizací. Osm týdnů dovolené ročně náleží pedagogickým pracovníkům. Ostatním pracovníkům náleží čtyři týdny za rok. Termín čerpání dovolené určuje ze zákona zaměstnavatel a dovolená má být vyčerpána v roce, za který náleží.
Převádění dovolené do dalšího roku je možné, ale jen výjimečně
Převedení nedočerpané dovolené do dalšího kalendářního roku, není zákonem zakázáno, ale může se uplatňovat jen za specifických podmínek a jejich dodržení musí být v případě potřeby jasně doložitelné Státnímu úřadu inspekce práce.
Každý zaměstnavatel musí věnovat sestavování harmonogramu dovolených velkou pozornost. Podle zákoníku práce má povinnost sladit provoz podniku s oprávněnými zájmy zaměstnanců. Jestliže z velmi vážných důvodů na straně zaměstnavatele nebo zaměstnance, není možné vyčerpání celé dovolené v roce, za který náleží, může být zbývající dovolená převedena do roku následujícího.
Velmi závažnými důvody na straně zaměstnavatele se rozumí takové důvody, kdy by byl čerpáním dovolené vážně ohrožen provoz podniku. Akceptovatelným závažným důvodem na straně zaměstnance k nevyčerpání dovolené je rodičovská dovolená nebo dlouhodobá pracovní neschopnost zaměstnance.
Pokud se nedočerpaná dovolená převádí z uvedených důvodů do roku následujícího, musí být v následujícím roce skutečně vyčerpána, nelze ji znovu převádět do roku dalšího ani proplácet, pokud pracovní poměr zaměstnance pokračuje. O termínu dočerpání zbylé dovolené z předchozího roku, musí být rozhodnuto v první polovině roku následujícího. O vyčerpání dovolené zbylé z roku 2016, je tedy nutné rozhodnout do konce června 2017.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací