Než zrušení karenčních lhůt je lepší poskytovat volno pro nemoc
O zrušení takzvaných karenčních lhůt pro nemocné zaměstnance a znovu proplácení i prvních tří dnů nemoci se vedou diskuse dlouhodobě a stále s týmž výsledkem. Zaměstnanci by byli pro, kdežto zaměstnavatelé svůj odmítavý postoj nehodlají měnit.
Půl procentního bodu za starost s nemocnými zaměstnanci nic neřeší
Zaměstnavatelé a zvláště podnikatelé si tvrdě a nekompromisně stojí za svým tvrzením, že zrušení karenční doby podnikům ani státu nic dobrého nepřinese. A obměkčující účinek nemá v tomto směru ani slibované snížení sazby na pojistném pro zaměstnavatele o polovinu procentního bodu, které by mělo nastat v případě, že by prošel návrh některých senátorů na změnu zákoníku práce, což by bylo zrušení uváděných karenčních lhůt.
Kompenzace sníženou sazbou pojistného nenahradí chybějící zaměstnance na nemocenské v chodu podniku, neuspokojí obchodní partnery, kteří čekají na dodání a splnění svých požadavků. Zaměstnavatelé budou muset řešit nejen, kde vzít peníze pro nemocné, ale především, jak udržet chod podniku ve stejném tempu beze ztrát. Což se při vysoké pracovní neschopnosti zaměstnanců prostě nemůže dařit a negativa pak ale mohou pocítit i samotní zaměstnanci. Protože pokud budou častěji nemocní, budou muset jejich práci za ně odvést zdraví kolegové, což vzájemným pracovním vztahům s jistotou neprospěje. Případně se za nemocné bude shánět náhrada, která by se mohla v případě časté nemocnosti daného zaměstnance stát až náhradou trvalou. Prostě proto, že zaměstnavatelům bude docházet trpělivost. Takže výsledkem všeho bude nedostatek financí na platbu nemocným, zhoršující se vztahy mezi zaměstnanci a zhoršující se pracovní morálka.
Karenční lhůty nechat a dohodnout systém indispozičního volna
Jak tvrdí zaměstnavatelé je třeba se podívat za sebe a poučit se z toho co zde již bylo a přinášelo jen poloprázdná pracoviště a plné čekárny lékařů, kam se zaměstnanci uchylovali i ve chvílích, kdy se jim prostě jen nechtělo řešit pracovní záležitosti.
Jak ale ukazuje nedávný průzkum Hospodářské komory ČR mezi zaměstnavateli. To že nechtějí zrušení karenčních lhůt, však neznamená, že nehodlají situaci pro nemocné zaměstnance řešit a hledat cesty, jak zaměstnancům v uvedeném směru efektivně pomáhat. Více než polovina dotazovaných podnikatelů je pro to, aby bylo uzákoněno poskytování zdravotního volna takzvaných sick days, které by si zaměstnanci mohli vybírat podle svého uvážení a potřeby kdykoli během roku. V některých podnicích je již tento způsob praktikován. Sick days patří k benefitům na který zaměstnanci slyší, vyhovuje i zaměstnavatelům a do jisté míry přináší i dobrý vztah pracovníka k podniku.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací