Nový daňový balíček zvedá limit pro registraci k DPH i paušální dani a mnoho dalšího
Ministerstvo financí poslalo včera do vnějšího připomínkového řízení návrh balíčku daňových novinek, které mají pomoci k oživení ekonomiky i celého podnikání i k ulehčení administrativních daňových povinností podnikatelů. Uvedený balíček změn, i když jej bude vláda teprve schvalovat, má v praxi fungovat od 1. 1. 2023.
Základním prvkem nového daňového balíčku funkčního od roku 2023 má být zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH i limitu pro vstup do paušální daně na 2 miliony korun
O tom, že je nutné dále zjednodušovat daňovou administrativu zejména pro malé a střední podnikatele, aby se mohli věnovat především podnikání, už se pochopitelně na ministerstvech mluví delší dobu. Jedním ze zásadních kroků, který k tomu má vést je navýšení limitu pro povinnou registraci k DPH a současně s tím i limitu pro využívání systému paušální daně na dva miliony korun ročních příjmů ze současného jednoho milionu korun.
Konečně se tedy situace posunula od slov k činům a vláda zpracovala systém uvedeného navýšení limitu i dalších daňových změn, které mají být realitou již od 1. 1. 2023. Zvýšení uvedeného limitu pro plátcovství DPH na 2 miliony a současně i zvýšení limitu pro používání paušální daně pomůže větší skupině podnikatelů být svobodnější odhlásit se z povinného plátcovství DPH a řešit si nutné platby daně z příjmů i pojistného na sociální i zdravotní pojištění v jediné měsíční částce. Systém paušální daně již podnikatelé druhý rok sice používat mohou, ale zatím jen ti s ročním příjmem do jednoho milionu.
Současně s uvedeným zvýšením příjmové hranice pro vstup do systému paušální daně se nově podnikatelé používající uvedený daňový režim rozdělí do tří pásem podle dosahovaných příjmů a pro každé pásmo bude právě podle dosahovaných příjmů odstupňovaná ona částka měsíční platby. První pásmo je pro OSVČ s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Druhé pásmo pro OSVČ s příjmy do jednoho a půl milionu ročně a třetí pásmo je pro OSVČ s ročními příjmy do dvou milionů. Svoji úlohu zde bude hrát i výše případně uplatňovaného výdajového paušálu, který bude moci podnikateli pomoci případně do nižšího pásma s nižší platbou.
V současné době platí podnikatelé registrovaní k paušální dani všichni stejnou měsíční částku 5994 Kč. V částce je zahrnuta minimální záloha na zdravotní pojištění, minimální záloha na důchodové pojištění navýšená o 15 procent a 100 Kč na daň z příjmu.
Podle nové koncepce by v příštím roce OSVČ v prvním pásmu systému paušální daně měli platit uvedenou celkovou měsíční částku přibližně 6 500 Kč. Pro OSVČ ve druhém pásmu by uvedená celková měsíční částka měla být 16 000 Kč a pro podnikatele ve třetím pásmu se tato částka odhaduje na 26 000 Kč měsíčně. Ale stejně jako dosud bude platit, že po zaplacení měsíční částky bude mít podnikatel splněny povinnosti a klid od daňových kontrol.
Mimořádné zrychlené odpisování majetku bude možné i za rok 2022 a 2023
Další pomocí, kterou má chystaný daňový balíček podnikatelům v roce 2023 přinést je prodloužení mimořádného zrychleného odpisování majetku zařazeného v první a druhé odpisové skupině. Uvedené zrychlené odpisy daného majetku byly možné u majetku pořízeného v letech 2020 a 2021 jako ulehčení dopadů pandemie. Stejná možnost odpisování majetku v první i druhé skupině tedy zůstane i pro roky 2022 a 2023. Majetek zařazený v první odpisové skupině bude možné daným způsobem odepsat již za 12 měsíců místo běžných 3 let. Majetek zařazený ve druhé odpisové skupině jde daným způsobem bez přerušení odepsat za 24 měsíců místo standardních pěti let. Prvních 12 měsíců odepisování si poplatník bude moci uplatnit odpisy ve výši až 60 procent vstupní ceny.
Další důležitou položkou v balíčku je osvobození bezúplatných převodů podílů na bytových domech od daně
Další podstatnou úlevu by měl chystaný balíček přinést pro bytová družstva, protože je má osvobodit od povinnosti daně z příjmu při bezúplatném převodu spoluvlastnického podílu na bytových domech z majetku obce. Jedná se o bytové domy, které obce stavěly s podporou státních dotací před 20 lety a u nichž se právě obce zavázaly převést bezúplatně svůj podíl po uplynutí oněch 20 let na bytové družstvo. Situace s tržní cenou bytů je dnes dramaticky napjatá, tržní ceny nemovitostí jsou v takové výši, že by při převodu nemovitostí mohla daňová povinnost snadno překročit výši v minulosti poskytnuté dotace, která měla pomoci k dostupnému bydlení. Původní poskytnutá podpora dostupnému bydlení by tudíž při převodu zmizela právě v daňové povinnosti, proto má přijít ono osvobození.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací