O mateřskou nemusí žádat jen matka dítěte, ale je nutné se připravit na větší úřední vyřizování
O dávku peněžité pomoci v mateřství zkráceně mateřskou žádá ve velké většině případů matka dítěte tedy žena, která dítě porodila a bude o něj pečovat, ale nemusí to tak být vždy. O dávky mateřské může požádat i jiná osoba, která bude nahrazovat mateřskou péči.
O peněžitou pomoc v mateřství může požádat i otec dítěte, partner matky, babička dítěte či jiná osoba, která poskytne nahrazující péči
Peněžitá pomoc v mateřství je jednou z několika dávek poskytovaných ze systému nemocenského pojištění v souvislosti s porodem a následnou péčí o dítě. Uvedená pomoc se poskytuje ženám i mužům, kteří splní podmínky nároku na uvedenou dávku, což znamená, že jsou nemocensky pojištěni, mají potřebné pojištění náležitě plněno a současně prokáží, že potřebují pečovat o novorozené dítě.
O mateřskou nemusí žádat jen matka dítěte, ale i otec dítěte případně i další osoby, které dokáží dítěti poskytnout nahrazující péči mateřskou. V životě totiž mohou nastat situace, kdy se matka ze závažných důvodů nechce nebo nemůže o dítě postarat. Příčinou, může být nemoc či smrt matky, ale i důvody o něco méně zásadní. Třeba to, že matka nechce přijít o zajímavé zaměstnání či na delší dobu vypadnout z podnikání.
Pokud o mateřskou žádá jiná osoba než matka je podpora poskytována kratší dobu a je třeba situaci více dokládat
Pokud o mateřskou žádá přímo matka dítěte, která dítě porodila, má administrativně situaci snazší než, když o dávku žádá jiná osoba. Také délka trvání nároku je pro samotnou matku rodičku delší kvůli těhotenství než v případě jiné osoby.
Mateřská náleží těhotné ženě už v období 6 až 8 týdnů před porodem a pokračuje celkem po dobu 28 týdnů nebo i 37 týdnů v případě, že se narodí dětí více. Co se administrativy týče, stačí v daném případě vyplnit formulář žádosti o peněžitou pomoc v mateřství a nechat jej potvrdit u gynekologa. Ženy OSVČ v případě potřeby doloží ještě potvrzení o splnění potřebné doby pojištění.
Pokud o mateřskou žádá otec dítěte po dohodě s matkou dítěte, musí být k formuláři žádosti o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte ještě přiložena písemná dohoda, která jednoznačně říká, že se rodiče dohodli, že otec bude o dítě pečovat a musí být jednoznačně uvedeno datum, od kterého dne otec péči o dítě převzal. I když se rodiče daným způsobem dohodnou, může otec ze zákona požádat o mateřskou a oficiálně převzít péči o dítě až od sedmého týdne po porodu. Prvních šest týdnů po porodu náleží mateřská vždy jedině matce. Na výše uvedené dohodě rodičů musí být vždy úředně ověřený podpis matky. Toto ověření může být provedeno přímo na příslušné OSSZ, kde se záležitost vyřizuje.
Jak je upozorněno v řádcích výše, pobírání mateřské je pro otce vždy kratší, může trvat maximálně 22 týdnů u jednoho dítěte nebo 31 týdnů, když otec přebírá péči o více narozených dětí.
Pokud o dávky mateřské žádá jiná osoba než matka nebo otec dítěte je nutné počítat s tím, že bude nutné ještě více záležitost dokládat. V uvedeném případě je nutné opět použít formulář o převzetí dítěte do péče a přidat k němu potvrzené rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče, která bude nahrazovat péči rodičů nebo potvrzení odborného lékaře, že matka dítěte není schopna z důvodů závažně nepříznivého zdravotního stavu o dítě pečovat. V případě smrti matky se samozřejmě situace dokládá úmrtním listem. Délka pobírání mateřské je shodná pro otce i případné další náhradníky přebírající mateřskou péči tedy 22 případně 31 týdnů maximálně.
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanoví zákon č.187/2006 o nemocenském pojištění.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně
I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle…
Více informacíZálohy na paušální daň je nutné při mateřské platit nebo přerušit živnost
Stát před zásadním rozhodnutím není nikdy jednoduché, obzvlášť pokud se jedná o životní etapu, jako je mateřská…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informací