O předání výpovědi do sféry zaměstnavatele by měl mít zaměstnanec doklad
Každý zaměstnanec má na základě příslušného ustanovení zákoníku práce možnost dát ze své vlastní vůle a dokonce i bez uvedení důvodu dát zaměstnavateli výpověď z pracovního vztahu. Aby účinky výpovědi mohly pro zaměstnance právně nastat, musí být bezpodmínečně doručena alespoň do sféry zaměstnavatelovy dispozice a o tomto doručení čili předání je důležité mít doklad pro případ sporů a nejasností.
I situace, kdy zaměstnavatel odmítá převzít zaměstnancovu výpověď je řešitelná. Důležité pro zaměstnance je mít doklad o doručení výpovědi do sféry zaměstnavatele
S výpovědí dávanou zaměstnancem mohou jít věci jednoduše a bez průtahů pokud je výpověď dána písemně má předepsané náležitosti, které zákon pro uvedený dokument požaduje a je doručena nejlépe přímo zaměstnavateli nebo alespoň do sféry jeho dispozice, tedy tam, kde zaměstnavatel možnost se s danou písemností seznámit. A výpověď je z právního hlediska považována za doručenou ode dne, kdy se písemnost doložitelně dostane do oné zaměstnavatelovy dispozice a zaměstnavatel dostane možnost se s písemností seznámit. Pro splnění doručení výpovědi není tedy zcela bezpodmínečně nezbytné, aby si zaměstnavatel výpověď osobně převzal a potvrdil ji. Zaměstnanec však potřebuje doklad, že k doručení došlo a kdy.
Z uvedených řádků tedy jednoznačně vyplývá, že právě doručení výpovědi dávané zaměstnancem zaměstnavateli nemusí být snadné. Může nastat situace, kdy zaměstnavatel výpověď zaměstnance cíleně převzít odmítá, ale jak je vidět i v takových případech je situace, řešitelná pokud zaměstnanec ví, jaká jsou jeho práva a jak má v daném případě postupovat.
Zákoník práce ohledně doručování písemností tedy i výpovědi zaměstnance zaměstnavateli stanoví, že zaměstnanec může doručovat písemnost osobně, poštou nebo za splnění určitých podmínek i prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací či datovou schránkou.
Zákon tedy zaměstnanci v žádném případě nestanoví povinnost doručit výpověď zaměstnavateli striktně a jedině do vlastních rukou, což jednoznačně znamená, že zaměstnanec má právo si způsob doručení daného dokumentu zvolit.
Ve třetím odstavci § 337 pak ohledně doručování písemností zaměstnancem zaměstnavateli zákon stanoví, že doručení písemnosti je zaměstnancem splněno, jakmile písemnost zaměstnavatel převzal, ale hned následující věta určuje, kdy k doručení dochází, jestliže zaměstnavatel převzít odmítne, převzetí maří nebo jinak znemožní doručení písemnosti v místě svého sídla či podnikání. V takové situaci je písemnost považována za doručenou dnem, kdy k dané skutečnosti došlo.
Pro zaměstnance tedy z uvedeného jednoznačně plyne, že v případě, že zaměstnavatel odmítá převzít jeho výpověď, musí postupovat systematicky a mít doložitelný doklad o tom, že výpověď doručil. V případě, že zaměstnanec doručuje onu výpověď zaměstnavateli na pracovišti čili ve firmě v místě podnikání a zaměstnavatel výpověď nepřevezme, má zaměstnanec právo výpověď předat jinému přímému nadřízenému nebo nechat výpověď na podatelně. Důležité je nechat si přebírající osobou potvrdit písemně a podpisem i datem, že písemnost byla převzata. Pokud daný proces proběhne doručení je splněno.
Pokud zaměstnanec zasílá výpověď poštou, je důležité poslat dokument doporučeně, aby měl v případě odmítnutí převzetí zaměstnavatelem potvrzení v podobě oznámení pošty, že si adresát zásilku nepřebírá.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací