Obchodní partneři si musí hlídat povinnosti plynoucí z mezinárodních sankcí
Válčení na Ukrajině se samozřejmě nepříjemně dotýká také oblasti obchodních vztahů. I tuzemské obchodní společnosti si musí pečlivě hlídat jakých vývozních či dovozních komodit se týkají mezinárodní sankce a prověřovat je třeba také nově navazované styky s partnery i zákazníky, zda nejsou osobou, které se sankce týkají.
Válka na Ukrajině si bohužel žádá ostražitost a větší prověřování i v obchodních vztazích
Prověřování obchodních partnerů nejen z hlediska solventnosti je vždy pro firmy potřebnou záležitostí a pomáhá předcházet mnoha nepříjemným situacím. V době napětí a probíhajícího válečného konfliktu se prověřování obchodních partnerů dodavatelů i zákazníků nejen ještě více vyplatí, ale je přímo nezbytné. Na agresora a jeho přisluhovače jsou totiž uvaleny tvrdé mezinárodní restrikce, v nichž je nutné se orientovat a respektovat je. Nerespektování uvedených záležitostí třeba jen z nevědomosti, neznamená pro firmy jen jaksi běžné pochybení, ale znamená to tvrdý finanční postih i poškození dobrého jména firmy.
Ostražité a kontrolující musí být i tuzemské firmy, které obchodovaly s ruskými a běloruskými zákazníky a spolupráci zcela nepřerušily. Je nutné si hlídat, co se nesmí vyvážet a dovážet. Vývozní restrikce z EU se týkají především alkoholu, oblečení, sportovního vybavení, elektroniky a mnoha dalších položek. Z hlediska dovozního se sankce týkají především kontraktů ohledně železa a oceli, ale seznam je také mnohem delší a neustále se rozšiřuje.
Důležité při transakcích s obchodními partnery je hlídat možné propojení nejen přímo se společnostmi a osobami ze sankčního seznamu, ale také propojení z hlediska vlastnických vztahů. Velmi nepříjemný problém může nastat i ve chvíli, kdy by tuzemská firma figurovala jako subdodavatel zákazníka, jehož se sankce týká.
Zákon o dodržování mezinárodních sankcí se týká právnických i fyzických osob a za porušení hrozí pokuty několik milionů i obvinění z trestného činu
Jak je naznačeno výše s nedodržováním pravidel mezinárodních sankcí není radno si při uskutečňování obchodních vztahů zahrávat. I ČR má zákon č. 69/2006 Sb., o provádění mezinárodních sankcí, který stanoví pravidla a povinnosti pro právnické i fyzické osoby pro uskutečňování a respektování těchto sankcí.
Tento zákon přímo ukládá fyzickým i právnickým osobám mimo jiné i povinnost při uzavírání obchodních i jiných smluv zkoumat zda předmět plnění či smluvní strana nepodléhá mezinárodním sankcím. Pokud má obchodník v daném směru byť jen podezření, že protistrana sankcím podléhá, má povinnost danou skutečnost oznámit nejpozději bezprostředně po uzavření smlouvy Finančnímu analytickému úřadu.
Za nedodržování povinností souvisejících s uvedenými sankcemi stanoví zákon samozřejmě velmi citelné pokuty. Za nedodržení uvedené oznamovací povinnosti hrozí pokuta 4 000 000 Kč. Pokud porušením povinnosti dojde k získání prospěchu v hodnotě nad pět milionů korun nebo je způsobena škoda přesahující pět milionů může být Finančním analytickým úřadem uložena pokuta až 50 000 000 Kč.
Závěrem je nutné upozornit, že porušení mezinárodních sankcí může být z hlediska právního trestný čin a za pachatele takového činu může být samozřejmě označena jak právnická tak fyzická osoba.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informacíČerpání a proplácení dovolené dohodářům
Po rozsáhlé reformě pracovní legislativy v podzimních měsících roku 2023 byl zaveden také nárok na řádnou…
Více informací