Obrana proti krádeži firmy by měla být posílena o dva nové prvky
Ukrást je dnes možné téměř vše včetně firem. Praktiky zlodějů jsou stále rafinovanější i vynalézavější a nezastaví se prakticky před ničím. Stačí pomocí dnešních vyspělých digitálních technologií padělat firemní dokumentaci a nějakou tu plnou moc a zloděj si bez mrknutí oka přivlastní třeba firmu za miliardy a majitel nemá o daném zlu tušení. Notářská komora ČR a Ministerstvo spravedlnosti v současnosti jednají o obraně před uvedenou situací.
Firmy by se měly chránit před krádeží notářsky ověřenými podpisy spolu s návazným elektronickým archivem notářských zápisů
O nejrůznějších daňových machinacích či podvodech v účetnictví firem se dnes dozvídáme téměř denně a neustále se také zdokonaluje systém obrany proti uvedeným přečinům. Jenže je zde i další ještě více závažná problematika podvodů a krádeží, která není tolik veřejně známa a kde se kradou rovnou celé firmy.
Nač se dřít s podnikáním od píky, když se dnes s pomocí digitálních technologií dají padělat nejrůznější firemní listiny i plné moci a úředníci včetně notářů jsou natolik zahlceni administrativou, že si ne vždy všimnou, že věci nejsou v pořádku. Notáři provádějí statisíce zápisů o změnách ve firmách ročně. Časté úpravy legislativy i dalších pravidel si takové změny v administrativě žádají stále více a nesrovnalosti pak snadno proklouznou.
Jak je řečeno, v úvodu daného článku Notářská komora ČR usiluje nyní na ministerstvu spravedlnosti o posílení systému ochrany proti popisované kriminální činnosti. Komora navrhuje v systému ochrany proti popisovanému jevu nastavit dva nové prvky obrany, kterými mají být evidence ověřených podpisů notářem a elektronická archivace notářských zápisů. Z uvedené evidence by mělo být možné okamžitě elektronicky dohledat údaje o osobách, kterým byl podpis ověřen a které podepsaly důležitou firemní listinu či listiny.
A ještě by to chtělo zredukovat a jednoznačně určit instituce s právem k vydávání elektronických podpisů
Aby výše popsané prvky obrany firem před krádeží mohly, co nejúčinněji plnit svoji funkci vyžadují si nutně ještě jedno navazující opatření ohledně systému ověřených podpisů. Oprávnění k vydání ověřeného podpisu má v naší zemi v dnešní době velké množství úřadů a institucí, což do věci vnáší nepřehlednost. Podle Notářské komory je nutné omezit počet poskytovatelů ověřených podpisů a jednoznačně stanovit, kdo je k danému úkonu oprávněn. Popsaný krok umožní rychlou kontrolu v situaci, kdy se bude ohledně firem a nakládání s nimi jevit něco v nepořádku.
Podobné články
Práci s umělou inteligencí je vždy nutné sladit s pravidly GDPR
V dnešní době je technologie umělé inteligence (AI) považována za jeden z nejvýznamnějších průlomů, který…
Více informacíZprávu o udržitelnosti musí velké firmy od roku 2024 vykazovat povinně a pečlivě
Od roku 2024 se pro velké podniky a obchodní společnosti stává klíčovou povinností zpracování zprávy…
Více informacíTřinácté platy a odměny se budou ve firmách rozdávat i v roce 2023
Jak se blíží konec roku, je zvykem, že společnosti obdarovávají své zaměstnance. Mezi nejoblíbenější formy odměn…
Více informacíSměrnice NIS2 ukládá firmám i úřadům ostřeji střežit kyberbezpečnost již v roce 2024
Manažery větších firem s počtem zaměstnanců přesahujícím padesátku a ročním obratem v přepočtu kolem 10…
Více informací