Ochranné známky už stát automaticky nehlídá. Podnikatelé si musí jedinečnost hlídat sami, nebo si službu zaplatit
Hlídání ochranných známek přestalo být od začátku roku 2019 automatickou povinností státu. Podnikatelé si nyní musí unikátnost svých výrobků, služeb či jiného vlastnictví střežit osobně či si placenou ochranu objednat.
Ochránit si ochrannou známku sám není dnes snadné a spoléhat se na profesionály může znamenat i tisíce korun výdajů navíc
Ochranná známka zaručuje určitému produktu či službě jedinečnost a firmě prestiž. Zajišťuje, že výrobek se stejnými parametry, vlastnostmi a názvem na trhu není.
Nad uvedenou jedinečností bděl pátravým okem až do konce minulého roku stát, který hlídal, aby dva výrobky nemohly mít stejnou ochrannou známku a podnikatel mohl alespoň v tomto směru klidně spát, protože žádná ochranná známka nesměla být registrována více než jednou. Úřad pro ochranu průmyslového vlastnictví pečlivě zkoumal, zda výrobek či službu nesoucí ochrannou známku nechce někdo registrovat znovu s novou ochrannou známkou jako své vlastnictví. Pokud se uvedený náznak objevil, úřad začal záležitost automaticky prošetřovat a pokud zjistil shody a nesrovnalosti daný punc jedinečnosti žádanému produktu neudělil.
Od začátku letošního roku už je však situace ohledně ochranných známek zcela jiná. Také ochrana jedinečnosti produktů a služeb se musela přizpůsobit a sjednotit s pravidly EU prostřednictvím směrnice vytvořené k danému účelu a závazné pro všechny členské státy.
Unijní pravidla však v sobě uvedenou automatickou ochranu státem v souvislosti s ochrannými známkami ukotvenu nemají, což znamená, že všichni podnikatelé, kteří ochrannou známku mají, si musí svůj poklad střežit sami nebo si tuto záležitost zajistit prostřednictvím placených profesionálů.
Ať už podnikatel, který nechce nechávat věc osudu či náhodě, volí jednu či druhou možnost, nemá rozhodně snadnou situaci. Když se rozhodne střežit svoji ochrannou známku sám, je nutné si trvale precizně kontrolovat co se na daném poli děje a zda někdo nežádá přihlášení podobné či dokonce zcela shodné známky. Jak je řečeno výše je možné si uvedenou kontrolu zajistit i u profesionálů, ale zdarma to nebude. Za dohled nad jednou ochrannou známkou se platí několik stovek každý měsíc. Pokud je ochranných známek hned několik je nutné si na jejich hlídání vyhradit tisíce korun ročně. Průzkum odborníků v dané záležitosti příliš povzbudivý není. Ukazuje se, že pro mnohé malé a střední podnikatele je nemožné popsané peníze vydávat a spoléhají se v daném případě na vlastní síly, což nemusí být to pravé. Odborníci se v dané souvislosti obávají i toho, že si lidé budou ještě méně chránit své výjimečné výtvory, znalosti a dovednosti, což může neblaze ovlivnit vnímání a prestiž celé naší země.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací