Od 1. listopadu 2017 je u pracovnělékařských prohlídek mnohé jinak
Zdraví zaměstnanců nesmí brát žádný zaměstnavatel na lehkou váhu. Každý zaměstnavatel musí znát ustanovení ohledně pracovnělékařských prohlídek, řídit se jimi a plnit povinnosti z nich vyplývajících. V uvedené oblasti je od 1. 11. 2017 účinných několik podstatných změn, které je důležité nepřehlédnout.
Změny se týkají vstupních, periodických i dalších prohlídek důležitých v zaměstnání
Zdravotní způsobilost zaměstnance je velmi klíčovým faktorem pro výkon zaměstnání a zaměstnavatel je v mnoha případech povinen mít lékařskou prohlídkou doloženo, že nastupující zaměstnanec může danou práci vykonávat bez ohrožení zdraví a zaměstnanec již nějakou dobu práci vykonávající je stále zdravotně způsobilý k jejímu výkonu. Mimořádná lékařská prohlídka je nutná v situacích, kdy je náhle zdraví zaměstnance či zaměstnanců bezprostředně ohroženo a výstupní prohlídka má zvláště u rizikových povolání dát zaměstnavateli jistotu, že zdraví odcházejícího zaměstnance nebylo výkonem práce poškozeno.
Každá z uvedených prohlídek má svá pravidla a mnohá z nich se v souvislosti s novelizací zákona o specifických zdravotních službách od výše uvedeného data změnila.
Vstupní prohlídka před samotným nástupem do práce
U vstupních prohlídek mění novelizace zákona hlavně to, kdy se má daná prohlídka odehrát, aby plnila svůj účel. Podle nových pravidel už vstupní prohlídka nebude nutná před uzavřením pracovního poměru, ale vyžadována bude před faktickým vznikem pracovněprávního vztahu, což znamená před skutečným nástupem do práce. Mezi uzavřením pracovního poměru a nástupem do práce totiž může být časová prodleva, která mnohdy ubírala lékařské prohlídce na aktuálnosti. Vstupní prohlídku si dosud hradí sama osoba ucházející se o zaměstnání a zaměstnavatel pokud danou osobu do pracovního poměru přijme, prohlídku proplatí. Novela zdůrazňuje možnost zaměstnavatele uhradit lékařskou prohlídku i v případě, že zaměstnance nepřijme, protože platba za dané vyšetření bývá pro zaměstnance nemalým výdajem.
Periodické prohlídky u nočních zaměstnanců mají delší interval
U mnoha náročných a rizikových povolání nestačí pouze vstupní prohlídka, ale kontrola zdravotního stavu musí být v určitých intervalech periodicky opakována.
Periodicky opakovaná zdravotní prohlídka je nutná u zaměstnanců pracujících v noci. Zde nově platí, že danou prohlídkou musí zaměstnanec projít každé dva roky a nikoli každý rok, jak si žádala předchozí úprava. Zaměstnanec přijímaný na práci noci musí mít vstupní prohlídku vždy uhrazenu od zaměstnavatele.
U zaměstnanců ve druhé kategorii pracovní náročnosti se periodická prohlídka musí nově opakovat po čtyřech letech a v případě zaměstnanců nad 50 let věku po dvou letech. U zaměstnanců zařazených do třetí rizikové kategorie se musí prohlídka opakovat také po dvou letech a zaměstnanci ve čtvrté rizikové kategorii musí projít prohlídkou každý rok.
Občas si situace žádá i mimořádnou lékařskou prohlídku
Zdraví zaměstnance může být ohroženo i náhlou nečekanou situací na pracovišti. V uvedených případech je pak nutná mimořádná pracovnělékařská prohlídka. Uvedenou prohlídku může nařídit hygienická stanice, zaměstnavatel nebo k ní může dojít z popudu samotného zaměstnance, který se cítí ohrožen na zdraví. V dané oblasti nově platí, že zaměstnavatel musí povinně vyslat zaměstnance na mimořádnou pracovně lékařskou prohlídku na podnět kteréhokoli lékaře. Mimořádná prohlídka musí být prováděna ihned po nařízení.
Výstupní prohlídka je důležitá hlavně u rizikových kategorií
Nejen vstup do zaměstnání si žádá prohlídku zaměstnance lékařem, u mnoha zaměstnanců zákon požaduje i prohlídku výstupní.
Výstupní prohlídka je nutná u zaměstnanců patřících na pracovištích do druhé, třetí či čtvrté rizikové kategorie, u zaměstnanců ohrožených nemocí z povolání a u zaměstnanců, kteří utrpěli pracovní úraz, u kterého je riziko zhoršování zdravotního stavu.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíRychlejší ukončení pracovního poměru, delší zkušební doba a další novinky v zákoníku práce
V brzké době se očekává, že v zákoníku práce dojde k řadě významných změn, které se dotknou nejen procesu…
Více informací