Od ledna 2023 znovu vzrostou důchody a důchodcům rodičům i o výchovné
Zvyšování důchodů je v současné inflační krizi stále aktuálním tématem nejen politiků, ale i samotných důchodců. Každé další pánované zvýšení je vyhlíženo s napětím, nakolik bude pomoženo se stále rostoucími náklady. Už nyní je jasné, že i když se v roce 2022 důchody zvyšovaly třikrát, tak se začátkem roku 2023 přijde zvýšení další. O kolik to bude tentokrát?
Od ledna 2023 vzrostou důchody průměrně o 850 Kč, ale některým i o víc
Do růstu důchodů se vždy propisuje inflační růst spotřebitelských cen a růst životních nákladů. Všechny druhy důchodů vyplácených státem se tedy pravidelně minimálně jednou ročně zvyšují, čili valorizují, aby se uzpůsobily uvedeným jevům. Jak ukázal zejména rok, letošní dává zákon možnost zvyšovat důchody i opakovaně během roku, když je k danému kroku pádný důvod, a dojde například k mimořádnému navýšení inflace.
Z popsaného je tedy jasné, že i v roce 2023 minimálně jednou, jako vždy k 1. lednu stoupnou všechny důchody opět. Při tomto pravidelném lednovém zvyšování se navyšují obě složky důchodu, z nichž je důchod tvořen. To znamená, že i v lednu 2023 vzroste jak základní výměra důchodů, tak výměra procentní. Základní výměra čili ta, která je u všech důchodů stejná, stoupne o 150 Kč. Procentní výměra se má podle současných propočtů zvýšit o 700 Kč. Celé průměrné zvýšení by tedy mělo činit kolem 850 Kč.
Rodičům, kteří vychovávali děti, se důchod navíc zvedne ještě o výchovné
V roce 2023 však do růstu důchodů zasáhne ještě jedna již dlouho plánovaná novinka, která se konečně stane realitou. Uvedenou novinkou je takzvané výchovné. Výchovné je navýšení starobních důchodů částkou 500 Kč navíc za každé vychované dítě. Nárok na uvedené navýšení důchodu budou mít všichni důchodci rodiče, kteří během života vychovávali dítě či děti. To znamená pečovali o děti v hlavní míře.
Ženám, které mají dítě či děti a důchod již pobírají, se důchod navýší automaticky podle počtu vychovaných dětí. Pokud o výchovu dítěte či dětí převážně pečoval otec, čili čerpal mateřskou rodičovskou a staral se o děti v převážné míře, náleží samozřejmě výchovné jemu.
Rodiče, ať muži či ženy, kterým bude důchod nově přiznán po 31. 12 2022 si musí v případě, že vychovávali děti, o výchovné požádat na České správě sociálního zabezpečení. Výchovné bude pravidelnou součástí každého měsíčního důchodu důchodce, kterému náleží.
Podobné články
Daňové zvýhodnění na více dětí by mohlo být vyšší až o 25 procent
V současné době rodinám s větším počtem dětí svítá naděje, že by jim daňové zvýhodnění na děti mohlo…
Více informacíZměny v tiskopisech ohledně zdanění příjmů fyzických osob si v roce 2024 vyžadují průběžnou pozornost
Finanční správa upozorňuje všechny daňové subjekty a autory mzdových systémů na nejnovější verze formulářů…
Více informacíRok 2024 a změny pro podnikatele i nepodnikající veřejnost
Rok 2024 má opět nachystánu řadu zásadních změn nejen pro podnikatele, ale i pro širokou veřejnost. Jedná se nejen…
Více informacíSociální pojištění v roce 2024 musí navýšit ti, kdo platí minimum a stejně tak OSVČ s vyšším ročním ziskem
Je potvrzeno, že od roku 2024 dojde k povinnému zvýšení příspěvků na sociální pojištění pro samostatně…
Více informací