Od malého podnikání k většímu a jak na to
Daří se vám v podnikání, přibývá zakázek a uvažujete o přechodu z OSVČ na jinou formu, která bude skýtat ještě více možností? Podívejte se s námi jak na to.
Přechod má své nesporné výhody, ale je potřeba jej promyslet
Stát se z živnostníka právnickou osobou, má z hlediska podnikání nesporné výhody, zvláště ve chvíli, kdy firma prosperuje a podnikání se úspěšně rozrůstá. Důvodem proč změnit formu podnikání nebývají jen vzrůstající zakázky a celkový příznivý vývoj, ale také změna v ručení za podnikatelské závazky. Živnostník totiž ručí za své podnikání celým svým majetkem bez ohledu na to zda jde o majetek firemní nebo soukromý. Oproti tomu například ve společnosti s ručení omezeným, ručí, každý společník pouze do výše svého nesplaceného vkladu na základním kapitálu a majetek je oddělen. Takže případné problémy se soukromému majetku mohou vyhnout. Nejčastější formou přechodu od živnostenského podnikání k vyšším cílům bývá právě založení společnosti s ručením omezeným. Tento přechod je pozvolnější, je zde rychlejší finanční i administrativní adaptabilita a menší rizika při prvních krocích v nové formě. Přesto je vždy dobré mít přechod k právnické osobě dobře zvážen. Neškodí se předem poradit s odborníky z oblasti práva a daní a být co nejvíce informován a připraven na změny. Odborníky na daňovou problematiku lze nalézt třeba na www.vedeni-ucetnictvi.cz.
Způsob přechodu může být různý, ale vyplatí se stavět na tom co je dobré
Změna formy podnikání může probíhat různým způsobem a přesto směřovat k totožnému cíli. Nejčastější postup je ten, že podnikatel i po založení společnosti s ručením omezeným nadále plynule pokračuje v podnikání a postupně převádí své obchodní jmění, majetek a závazky tak až k určitému dni ukončí činnost jako živnostník a plynule přejde na obchodní společnost. Tato varianta je ovšem trochu časově náročnější, závazky a pohledávky nejdou převést automaticky a v obchodních partnerech tento proces může vyvolávat určitou nejistotu. Proto je tento postup vhodný a výhodnější pro malé podnikatele, kde je kontakt s obchodními partnery užší a častější a je zde více prostoru na vzájemné vysvětlení situace a předcházení poškození dobrých vztahů, které jsou v podnikání velmi zásadní.
Další způsob jak dát svému podnikání novou formu, plynule navázat na vše dobré co podnikatel zatím dokázal a současně nezadat obchodním partnerům příčinu k nejistotě nebo pochybnostem. Je vložit do základního kapitálu nově založené obchodní společnosti celé jmění, které za dobu dosavadního působení podnikatel vytvořil a současně nezadat obchodním partnerům příčinu k nejistotě nebo pochybnostem. Je vložit do základního kapitálu nevě založené obchodní společnosti celé jmění, které za dobu svého působení podnikatel vytvořil a na němž jeho podnikání stojí a rozvíjí se. Zde je ale potřeba nechat si ocenit nepeněžitý vklad soudním znalcem a nechat si vypracovat znalecký posudek. Přechod bude finančně i administrativně náročný, ale z hlediska zachování a posílení důvěry obchodních partnerů se tato investice vyplatí. Obchodní partneři budou jednat se stále stejným společníkem jehož aktivita vzrůstá a rozvoj další spolupráce ukazuje dobrou perspektivu.
Další variantou přeměny živnostníka na právnickou osobu Je založení společnosti s ručením omezeným se základním kapitálem třeba jedné koruny a vše co bylo předmětem dosavadního podnikání nově založené společnosti prodat. V tomto případě si podnikatel sám může určit hodnotu závodu, posouzení soudního znalce není nutné a proces bude levnější a rychlejší. Nic dobrého z předešlého podnikatelského úsilí se neztratí, protože si to nově vzniklá obchodní společnost koupí, ale je zde i možnost něco z koupě z bývalého podnikání vyloučit. Dobré je však myslet i na to, že na novou společnost přejdou nejen pozitiva, ale i případné dluhy či nesplněné závazky z doby živnostenského podnikání. Není od věci si vztahy s věřiteli vyjasnit a mít jejich souhlas s přechodem dluhů na Obchodní společnost. Souhlas sice není nezbytně nutný, ale je pro bývalého živnostníka, nyní společníka výhodný, protože tento když věřitelé s přechodem nesouhlasí, za tyto dluhy sám ručí.
Od začátku je potřeba počítat s větší administrativou než dosud
Jak jsme již uvedli změna z živnostníka na právnickou osobu sebou nepřinese jen a jen výhody a je bude třeba akceptovat i tu méně pozitivní stránku věci, kterou je větší objem nezbytné administrativy. S větším množstvím administrativních úkonů je třeba počítat od samého počátku. Jedna forma podnikání zanikne a současně se jiná zrodí tento proces se neobejde bez náležitého odhlášení a nového přihlášení na úřadech a institucích. Je třeba počítat s povinnou elektronickou i osobní komunikací. Přijde i další nevyhnutelná povinnost, kterou bude vedení účetnictví a další úkony. Na druhé straně je dobré si uvědomit, že získání a udržení si prosperity a prestiže bude s námahou spojeno vždy.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíNárok na klasické ošetřovné od roku 2025 budou mít OSVČ i zaměstnanci na dohody s pojistným
Od roku 2025 se chystá významná změna v systému nemocenského pojištění v České republice, která má značný…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíZálohy na paušální daň je nutné při mateřské platit nebo přerušit živnost
Stát před zásadním rozhodnutím není nikdy jednoduché, obzvlášť pokud se jedná o životní etapu, jako je mateřská…
Více informací