Od příštího roku bude možný kurzarbeit
Strach z propuštění ze zaměstnání je noční můrou nejednoho zaměstnance. V příštím roce by se mohly tyto obavy u mnohých zaměstnanců zmírnit. Vláda schválila možnost, aby firmy mohly, v případě potřeby přejít na kurzarbeit.
Kurzarbeit
Kurzarbeit je státem podporovaná zkrácená pracovní doba zaměstnanců. Toto opatření má především zabraňovat růstu nezaměstnanosti.
Podpora pro firmy i zaměstnance
Kurzarbeit pomůže firmám, které se dostaly do potíží, aby nemusely propouštět své zaměstnance. Stát za firmu uhradí část mzdy zaměstnanců a pomůže jí překonat ekonomicky nepříznivé období. Při kurzarbeitu je zaměstnanec na část měsíce uvolněn z práce, ale o zaměstnání nepřichází a část mzdy mu vyplácí stát. Zaměstnanci v uvedeném případě budou dostávat 70% svého průměrného platu, 50% procent dostanou od zaměstnavatele a 20% od státu. O zavedení uvedeného opatření budou firmy od příštího roku žádat přímo vládu.
Opatření výhodné o pro stát
Když vláda žádost schválí, tak ostatní potřebné náležitosti už s firmou vyřeší příslušný úřad práce. Kurzarbeit bude výhodný i pro stát. Náklady na doplácení mezd zaměstnanců nebudou tak vysoké, jako by byla jejich podpora v případě nezaměstnanosti. První žádosti firem by měl vládní kabinet schvalovat příští rok na jaře. Jak rychle bude kurzarbeit uskutečňován bude záležet na vládě. Případné průtahy při schvalování mohou vznikat u ministra financí Babiše, který uvedenému opatření příliš nefandí.
Podobné články
Podpora v nezaměstnanosti v roce 2024
S nástupem roku 2024 došlo k aktualizaci systému podpory v nezaměstnanosti, která se týká nejen maximálních výší…
Více informacíNepřetržitý odpočinek zaměstnance při více zaměstnáních nebo dohodách
Doba nepřetržitého odpočinku zaměstnance v pracovním procesu je nařízena přímo zákoníkem práce. Zaměstnavatelé…
Více informacíPři podnikání nebo zaměstnání na mateřské je zásadní vědět, co se smí a co ne
Peněžitá pomoc v mateřství, známá také jako mateřská, představuje kompenzaci příjmů v období několika týdnů…
Více informacíPříjmy ze zaměstnání v zahraničí je třeba většinou daňově řešit i v ČR, ale někdy také ne
Mít příjem ze zahraničí, není v dnešní době ani u tuzemských občanů nijak neobvyklá záležitost. Uvedené…
Více informací