Od roku 2016 se bude účtovat jinak
Vzhledem k tomu, že se od roku 2016 změní nejen zákon o účetnictví, ale také vyhláška číslo 500/2012 je důležité se připravit na řadu novinek, které s uvedenými kroky souvisí.
Okruhy kterých se dotkne změna zákona a novela účetní vyhlášky
- Nově budou koncipovány účetní výkazy především rozvaha. Změny se dotknou její plné i zkrácené verze. Nově se budou označovat položky a bude nutné uvádět i přesnější obsah těchto položek.
- Budou nové přílohy k účetní závěrce, které vyplývají z odlišného pojetí účetních jednotek, které se budou kategorizovat na
malé a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem a uvádějí pouze základní informace,
malé a mikro účetní jednotky, které mají povinnost účetní závěrky ověřené auditorem budou uvádět základní informace, ale ještě i další informace navíc,
střední a velké účetní jednotky uvádí základní i všechny další potřebné informace tvořící účetní výkaz,
velké účetní jednotky musí podrobně uvést do rozvahy i všechny doplňující informace.
Novela účetní vyhlášky by měla změnit především
- účetní metody vykazování a účtování změn stavu zásob vytvořených vlastní činností a aktivaci zásob a dlouhodobého majetku vytvořeného vlastní činností,
- vymezení vlastních nákladů v případě zásob vytvořených vlastní činností,
- účtování poskytnutých a přijatých darů,
- vykazování zřizovacích výdajů u dlouhodobého nehmotného majetku.
Jak se tedy bude účtovat
Podívejme se jak by tedy uvedené změny měly vypadat prakticky.
Zásoby vytvořené vlastní činností – budou účtovány prostřednictvím účtu nákladů. To znamená v účtové skupině 58, jako změna stavu zásob vytvořených vlastní činností a aktivace. Přírůstek zásob bude účtován ve prospěch uvedeného účtu a jejich úbytek naopak připadne na jeho vrub.
Zřizovací výdaje – zruší se vykazování výdajů jako dlouhodobého nehmotného majetku, protože nesplňují kritéria pro vykazování majetku. Zřizovací výdaje, které byly účtovány podle vyhlášky č. 500/2012 Sb budou výdaji zaevidovanými v majetku poplatníka ve zdaňovacím období započatém přede dnem nabytí účinnosti novely zákona. To znamená do 31.12. 2015 se bude účtovat podle stávajících pravidel a poté o nich bude účtováno jako o ostatním dlouhodobém nehmotném majetku.
Účtování darů – v souvislosti s přizpůsobováním se směrnicím Evropské unie bude nové znění § 25 vyhlášky o účetnictví kam se přesune obsah položky o ostatních provozních výnosech, který se v současnosti nalézá v § 27 a měl by se změnit i název uvedené položky.
O přijatých darech už by nemělo být účtováno jako o zvýšení kapitálu, ale jako o jiných provozních výnosech a dále by se mělo také v souladu se směrnicí Evropské unie zrušit samostatné vykazování stávající položky „XIII Mimořádné výnosy“ v § 35 vyhlášky o účetnictví.
Postup přechodu
Z důvodu velkého počtu změn názvů a změn obsahu položek v rozvaze a ve výkazu zisků a ztrát je navrhováno, aby v novém Českém účetním standardu pro podnikatele č.024 byl stanoven jasný postup, kterého se má účetní jednotka držet při sestavování účetní závěrky v započatém účetním období v roce 2016. Jde zejména o srovnatelnost položek za běžné a minulé účetní období a stanovení počátečních stavů účetní rozvahy.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací