Od roku 2021 se prodlouží lhůta pro elektronické podání přiznání, vzroste limit vratitelného přeplatku i mnoho dalšího
Rok 2021 ukotví v daňovém řádu změny, které by měli poplatníkům pomoci snáze dostát daňovým povinnostem ohledně podání přiznání k dani z příjmů, protože se až do května prodlouží lhůta pro elektronické podání. Snáze půjde podat přiznání s poradcem, oddálí se hrozba pokuty a přeplatek do 1000 Kč půjde vrátit i hotově.
Lhůta pro elektronické podání přiznání k příjmům se od roku 2021 prodlouží do května a při přiznání s poradcem až do července
S daňovými povinnostmi a hlavně dodržováním lhůt je vždy minimálně trocha starostí a napětí, aby se vše stihlo včas a poplatník zbytečně neriskoval hrozbu pokuty. Změny v daňovém řádu, které začnou platit od 1. ledna 2021, by měly danou oblast udělat pro poplatníky vstřícnější.
Lhůta pro elektronické podání přiznání k dani z příjmů se prodlouží o jeden měsíc až do začátku května. Poplatníci, kteří budou podávat přiznání prostřednictvím poradce, budou mít pochopitelně lhůtu ještě delší až do začátku července. Při podávání přiznání prostřednictvím daňového poradce už nebude muset podnikatel danou skutečnost předem oznamovat finančnímu úřadu, ale bude stačit, když uvedený poradce v příslušné lhůtě tří měsíců od uplynutí lhůty základní, tedy do začátku července svůj úkol splní a přiznání podá.
Elektronické podání oddálí i hrozbu pokuty a dá podnikateli více možností povinnost splnit
Plnění daňových povinností elektronicky je stále více preferováno a odrazí se to i na sankčních lhůtách, které se při elektronickém podání oddálí a podnikatel bude mít více šancí jak promeškání lhůty napravit. I podnikatel, který byl původně rozhodnut podat přiznání k dani z příjmu papírově, může využít delší květnovou lhůtu a podat nakonec přiznání elektronicky a pokud v průběhu dané doby zjistí, že je úkol nad jeho síly, může se pořád ještě vyhnout sankci podáním přiznání prostřednictvím poradce. Pokud dojde k opožděnému podání přiznání, bude se lhůta pokuty řídit tím jakou formou je přiznání podáno. Pokud bude přiznání v papírové podobě podáno až v červenci, tak pokuta za pozdní podání se podnikateli počítá už od dubna od uplynutí základní lhůty pro podání přiznání vůbec. Pokud bude přiznání podnikatel podávat elektronicky a zpozdí se, začne mu pokuta nabíhat až od konce prodloužené lhůty, což znamená po začátku května. A výše se posune i hranice částky pro pokuty za pozdní podání. Jinak to bude i s pokutami při povinném podání přiznání přes datovou schránku.
Změny nastanou i ve věci vracení přeplatku daně
Podnikatelé, kterým vznikne přeplatek daně, mají samozřejmě vždy zájem na tom, aby dané peníze získali zpět, což se na jejich žádost také děje a přeplatek vyšší než sto korun se podnikatelům vrací, většinou do třiceti dnů od žádosti o vrácení. Lhůta pro vrácení přeplatku se od roku 2021 měnit nebude, ale zvýší se hranice částky, od které půjde o přeplatek vratitelný. Hranice se v daném případě zvýší a přeplatek se podnikateli vrátí v případě, že půjde o částku minimálně 200 Kč nebo vyšší. Nově bude také možné, aby správce daně vrátil přeplatek také v hotovosti maximálně do výše 1000 Kč. Ještě podrobnější informace k daným záležitostem naleznete zde.
Podobné články
Lhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informací