Oddlužení podnikatele se povoluje častěji ale záleží hodně na soudech
Oddlužení podnikatele je řešení ke kterému se v bankrotujícím stavu uchyluje stále více podnikajících fyzických osob. A soudy se na tento způsob řešení nepříznivé situace podnikající osoby, dívají stále příznivějším pohledem, oddlužení je ve velké většině případů povoleno. Není to, ale automatické, záleží vždy na konkrétní situaci a konkrétním soudu.
Oddlužení podnikatele podaná ruka z úpadku i naděje pro věřitele
Povolení soudu podnikateli se oddlužit je vlastně totéž co možnost vyhlásit osobní bankrot. Jde vlastně o zákonem danou šanci se v nepříznivém stavu úpadku nadechnout, utřídit si myšlenky a snažit se začít znovu, tím že se sám dlužník bude snažit situaci řešit a dluh bude aktivně splácet a do pěti let jej splatí alespoň z 30% dlužné částky. Oddlužení posuzuje a povoluje soud na základě individuálního posouzení jednotlivých případů. Sociální aspekty zde dostávají přednost před ekonomickými a dlužník dostává druhou šanci, často ve chvíli, kdy už nemá žádný majetek a konkurz by nic nevyřešil. Povolené oddlužení naopak dává naději i věřitelům, že podnikatel má snahu situaci řešit a oni se tak alespoň z části dočkají toho co jim náleží.
K žádosti o oddlužení sahá jako k přijatelnému řešení své nelehké situace od roku 2011 stále více osob nepodnikajících i podnikatelů. Jen za loňský rok bylo oddlužení povoleno více než sedmi tisícovkám podnikatelů. Zatímco v roce 2011 u soudu uspělo 60% žádajících v loňském roce už to bylo 90 procent.
Záruka jednoznačného úspěchu není záleží na soudu i žadateli
I když soudy oddlužení ve velké míře povolují. Nemusí být žadateli vyhověno vždy, Jak jsme uvedli již v řádcích výše. Záleží vždy na konkrétní situaci dlužníka, ale i jejím konkrétním vnímání soudem. Podle statistik soudů se zdá, že nejpřísněji se k oddlužování staví Městský soud v Praze, kde se tento způsob řešení povoluje daleko méně než třeba u Krajského soudu v Ústí nad labem, Liberci nebo Ostravě. Návrh na povolení k oddlužení si musí podat s insolvenčním návrhem vždy dlužník sám a musí tak učinit pouze na předepsaném formuláři ministerstva spravedlnosti.
Co nesmí v návrhu na povolení oddlužení chybět je
- označení dlužníka a osob oprávněných za něho jednat,
- údaje o očekávaných příjmech dlužníka v následujících pěti letech,
- údaje o příjmech dlužníka za poslední tři roky,
- návrh způsobu oddlužení nebo sdělení, že dlužník takový návrh nemá.
A samozřejmě žádný návrh na oddlužení se neobejde bez listin dokládajících nejdůležitější věci.
Patří sem zejména
- doklady o příjmech dlužníka,
- seznam majetku a seznam závazků, které dlužník má a k tomu případně i doklady o změnách ke kterým došlo k případnému porovnání se seznamy, které dlužník předložil již dříve,
- písemný souhlas nezajištěného věřitele, který se s dlužníkem dohodl na tom, že hodnota plnění, které při oddlužení obdrží bude nižší než 30% jeho pohledávky.
Podobné články
Smluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíSpolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informacíPracovní poměry na dobu určitou lze sjednávat v určitých případech bez omezení
Zákoník práce stanovuje jasné omezení a pravidla pro uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou tak, aby se…
Více informací