Odklad daňového přiznání lze žádat při příjmech ze zahraničí i v závažných životních situacích
Odklad podání daňového přiznání a zaplacení daně může poplatník dostat i z jiných důvodů než je přiznávání s pomocí daňového poradce. O odklad je však potřeba včas požádat a v některých případech za žádost zaplatit. Uvedený způsob je ale cesta jak se vyhnout nepříjemnostem s úřady za pozdní plnění či neplnění povinnosti.
U přiznání s poradcem se za odklad neplatí, ale je třeba ho nahlásit
Podání přiznání k dani z příjmu a její zaplacení musí být splněno v termínu, aby se poplatník vyhnul nepříjemnostem s úřady. Klíčový termín pro podání daňového přiznání za rok 2017 nastane již za několik dní. Poslední den běžné lhůty letos nastává 3. dubna 2018. I v případě daňového přiznání mohou nastat okolnosti, kdy je potřeba mít na splnění povinnosti delší lhůtu. Delší lhůta se může hodit v případě, že bude poplatník podávat daňové přiznání s poradcem nebo bude přiznávat příjmy ze zahraničí a čeká na zaslání dokladů a mohou nastat i jiné závažné zdravotní či sociální komplikace, kvůli kterým potřebuje povinnost odložit. Pokud jedinec potřebuje odklad lhůty, musí to příslušnému finančnímu úřadu vždy předem oznámit a někde i požádat, zaplatit za žádost a čekat na souhlas.
Nejběžnějším důvodem odkladu podání daňového přiznání je situace, kdy poplatník řeší záležitosti přiznání s poradcem. Danou možnost má každý, kdo podává daňové přiznání a rozhodne se daný úkol splnit s pomocí odborníka. Spíše než o odkladu povinnosti se v daném případě mluví o prodloužení lhůty na podání přiznání, zaplacení daně i podání Přehledů o příjmech a výdajích.
Skutečnost, že bude občan v roce 2018 podávat přiznání s daňovým poradcem, je třeba oznámit místně příslušnému finančnímu úřadu do 3. dubna 2018. Nemusí se vyloženě žádat, stačí oznámení a úřad v daném případě automaticky vyhoví. Termín přiznání a zaplacení daně se prodlouží do 2. 7. 2018 a Přehledy je v návaznosti na to nutné podat do 2. 8. 2018.
O prodloužení lhůty je možné žádat i u přiznávání příjmu ze zahraničí
O prodlouženou lhůtu na podání přiznání si může požádat i poplatník, který má povinnost přiznat příjem nebo příjmy ze zahraničí a proces vyřizování dokladů a zpracovávání mu trvá dlouho i když třeba využívá služeb poradce.
V daném případě už je nutné si o delší lhůtu oficiálně požádat finanční úřad. Žádost je třeba podat do 3. dubna 2018, uhradit poplatek 300 Kč a čekat na vyřízení žádosti. Je třeba počítat s tím, že žádost už není automatická a může být i zamítnuta. V případě kladného vyřízení žádosti je možné získat v dané situaci prodlouženou lhůtu o čtyři až deset měsíců proti původnímu termínu.
Prodloužení lhůty může být povoleno i z důvodu nemoci nebo živelné katastrofy
O prodlouženou lhůtu na daňové přiznání a další povinnosti s tím související může poplatník požádat i v případě, že mu závažná životní situace znemožňuje daný úkol splnit. Taková situace může nastat v případě závažných zdravotních komplikací poplatníka nebo třeba z důvodů živelných či jiných katastrof.
I v takovém případě už se situace neobejde bez oficiálně podané i zdůvodněné žádosti a poplatku 300 Kč a i zde bude třeba čekat na odpověď. V případě kladné odpovědi se lhůta prodlouží do druhého července a u Přehledů do začátku srpna jako při přiznání s poradcem.
Zamítnutí žádosti o prodlouženou lhůtu
V situaci kdy úřad žádosti nevyhoví, vyrozumí o tom poplatníka a ten pak musí podat přiznání do data, které mu úřad stanoví. Na splnění žádosti dostává pak poplatník pouze několik dnů.
Podobné články
Správně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíNejednou je nutné i při mateřské nebo rodičovské dovolené řešit daně
I během mateřské nebo rodičovské dovolené může být nutné zabývat se daňovými povinnostmi, zejména pokud vedle…
Více informací