Odklad splátek kvůli epidemii skončí posledního října a poskytovatelé nebankovních úvěrů si chystají strategii přístupu ke klientům
Odklad určité záležitosti ve většině případů znamená, že po čase bude nutné se k dané věci vrátit a pokračovat v plnění započatého úkolu. Přesně tahle situace nastane už za necelý měsíc tedy od 1. listopadu 2020 v záležitosti splátek úvěrů, které si klienti mohli odložit, protože do věci vstoupila vyšší moc v podobě koronaviru. Odklad sice na chvíli sňal z dlužníků břemeno starostí, ale je nutné vrátit se k plnění závazku zpět. Jenže co se stane, když takový návrat není možný a problém se splácením zůstává. Jak se zachovají ti, co peníze půjčili, jak mají v plánu takové pokračování problému řešit a nabídnou vůbec nějaký schůdný způsob řešení.
Většina poskytovatelů nebankovních půjček chce klientům i nadále poskytnout vstřícný přístup a nějaké vstřícné řešení, ale každý má svoji strategii
Z důvodů náhle a nečekané krize, kterou přinesl jarní útok koronaviru do peněženek a na účty mnoha tuzemských občanů, schválila vláda jako jednu s forem pomoci i možnost odklad splácení úvěrů a hypoték pro firmy i jednotlivce. Lhůta odkladu splátek začala platit od 1. dubna 2020 a skončí posledním říjnovým dnem. Od 1. listopadu 2020 se musí všichni dlužníci ke svým závazkům vrátit a začít splácet, tam, kde přestali. Těm, kteří uvedené odložení využili, se délka splácení automaticky prodlouží, o dobu po kterou nespláceli.
Jenže situace se mnoha dlužníkům od jara příliš nezlepšila a mnozí jsou na tom finančně ještě hůře než tehdy. Ve velmi nepříjemné situaci mohou být zejména lidé s půjčkami u nebankovních společností, které často žádají vysoké úroky. Jak se dané společnosti zachovají? Mají dlužníci šanci od listopadu situaci nějak zvládnout.
Většina poskytovatelů nebankovních půjček slibuje od listopadu nové strategie přizpůsobené vývoji situace ohledně epidemie a s tím související situace klientů. Trochu jiný a možná vstřícnější přístup budou mít zřejmě menší společnosti a jinou taktiku podle všeho zvolí společnosti velké. Zatím situace vypadá tak, že menší nebankovní společnosti se v hledání pomoci klientům spojí a budou umožňovat splácení v rozložených menších částkách bez navýšení.
Velké společnosti, se chystají danou problematiku řešit spíše individuálně případ od případu a nechystají si žádnou strategii plošně a jsou přesvědčeny, že klientů v potížích nebudou mít žádné větší množství. Více zde.
Podobné články
Co je utvrzení dluhu?
Utvrzení dluhu představuje významný právní institut zakotvený v občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), který…
Více informacíJak vymoci dluh bez smlouvy?
Situace, kdy vznikne dluh bez písemné smlouvy, není v běžném životě ničím neobvyklým. Může jít o půjčku mezi…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informací