Odpovědnost neleží jen na bedrech prodejce
Jste poctivým prodejcem, který v této předvánoční době s nasazením všech sil a dle nejlepšího vědomí a svědomí uspokojuje zájmy svých zákazníků? Ale i přes uvedený fakt se již snažíte připravit i na druhé kolo zátěže, které vypukne v době posváteční, kdy nastane nejen vracení dárků nevyhovujících, ale také těch které se po vybalení projevily jako poškozené či nefunkční? Nepropadejte stresu zbytečně. Odpovědnost máte, ale jen do určitých mezí.
Odpovědnost za podej zboží či služeb může být na více osobách
Odpovědnost vůči zákazníkovi za vady zboží nemusí nést jen prodejce, ale také výrobce a pozáruční servis. V některých případech toto stanoví přímo zákon nebo může být tento fakt ukotven v kupní smlouvě .
Povinná odpovědnost za vady zboží může být předelgována na záruční servis. Je třeba uvedený fakt uvádět ve smlouvě, která vzniká mezi kupujícím a prodávajícím a také v záručním listu. Zákazník musí být prodejcem o této skutečnosti řádně poučen a toto poučení musí být pak opět součástí záručního listu. Na straně druhé spotřebitel nemá povinnost akceptovat podmínku reklamace pouze v servisu, proto je potřeba na toto zákazníka upozorňovat právě již v okamžiku uzavírání smlouvy, aby si mohl věc rozmyslet.
Odpovědnosti za výrobek se nemůže zcela zříkat ani sám výrobce, zde ale opět záleží na tom, kolik si jí výrobce na sobě nechá. Někdy může tento poskytovat i servisní služby, což ale nemusí. Odpovídá však za škodu, která prokazatelně nastala používáním jím vyrobeného výrobku a pokud je takováto vzniklá škoda větší než 500 eur, pak je výrobce povinnen ji spotřebiteli kompenzovat.
Jaké odpovědnosti se prodejce nevyhne
Je zde ale odpovědnost prodejce, které se při svém podnikání zříci nemůže, musí si jí být vědom a přijímat ji.
Prodávající si musí být přesně vědom toho jakou věc k prodeji od výrobce přijímá je povinnen se při přebírání věci ujistit, že ji přebírá v bezvadném stavu a tato funguje v souladu s platnými zákony a normami. V uvedené chvíli totiž prodejce se zbožím bere na sebe i ručení zákazníkovi, že se na věci po dobu dvaceti čtyř měsíců při správném používání k účelu ke kterému je věc vyrobena nevyskytne vada. Proto si prodejce musí věc řádně a pečlivě při převzetí kontrolovat a kontrolovat si i náležitosti dokumentace k výrobku.
Škodu do 500 eur, která by byla způsobena vadným výrobkem, hradí totiž podle zákona prodejce a nelze se tomu vyhnout.
Z výše uvedeného důvodu je také zásadní věcí, aby prodejce ještě před prodejem výrobku zákazníka o něm řádně informoval a zdůraznil vše co je klíčové pro jeho správnou funkci. Důležité je si také ověřit, že zákazník sdělení náležitě pochopil.
Z uvedeného je tedy patrné co již bylo naznačeno v úvodu, že břímě odpovědnosti ze sebe prodejce zcela nesejme. Pokud ale jedná se znalostí zákonů a podle nich nemusí pod jeho tíhou padnout.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informací