Odstupné si se zkráceným úvazkem nebo starobním důchodem nepřekáží
Mnozí zaměstnanci, kteří řeší své propuštění ze zaměstnání, tápou v záležitosti nároku na odstupné, zejména pokud pracují na zkrácený úvazek nebo jsou zaměstnáváni jako starobní důchodce. Příslušníci obou uvedených skupin se nejednou mylně domnívají, že jim v jejich situaci odstupné nenáleží a z neznalosti se tak připraví o peníze, na které mají ze zákona právo.
Pokud je zaměstnanec propuštěn z pracovního poměru zaměstnavatelem pro nadbytečnost, na odstupné právo má
Na začátku tohoto článku si připomeňme základní pravidla ohledně odstupného při ukončení pracovního poměru. Zákoník práce v § 67 zákoníku práce jednoznačně určuje, že právo na odstupné vzniká zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí nebo dohodou ze strany zaměstnavatele z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) téhož zákoníku. Výše uvedené důvody a) až c) jsou právě oněmi důvody nadbytečnosti. To znamená, že se z vážných důvodů na straně zaměstnavatele zaměstnanec stane nadbytečným a zaměstnavatel už jej nemůže dále zaměstnávat.
Jinými slovy pokud je zaměstnanec propouštěn z pracovního poměru zaměstnavatelem z oněch výše uvedených zákonných důvodů, které jsou na straně zaměstnavatele, a tedy zaměstnanec nemá na propuštění vinu, tak má nárok na odstupné. Výše odstupného náleží podle toho, jak dlouho pracovní poměr u zaměstnavatele trval.
To znamená že, pokud zaměstnanec své propuštění ze zaměstnání na pracovní poměr nezavinil a je propouštěn zaměstnavatelem, tak nárok na odstupné má a nezáleží na tom, zda pracoval na kratší nebo standardní úvazek nebo byl v onom pracovním poměru jako důchodce.
Práce v důchodu či na kratší úvazek nemá na odstupné žádný negativní vliv
Pokud zaměstnanec koná práci v pracovním poměru a z tohoto pracovního poměru je zaměstnavatelem propouštěn, z důvodů nadbytečnosti má právo na odstupné. Uvedené právo není nijak dotčeno ani kráceno skutečnostmi, že šlo o práci na kratší úvazek. Práce na plný i na zkrácený úvazek mají z hlediska odstupného stejná pravidla a kratší úvazek na nároku na odstupné nijak neubírá.
Stejné je to i při pracovním poměru starobního důchodce a jeho propouštění pro nadbytečnost. Pokud je starobní důchodce ve starobním důchodu, nestanoví zákon žádnou překážku tomu, aby mohl současně být zaměstnáván v pracovním poměru, a pravidla pro propouštění takového zaměstnance také nejsou odlišná od zaměstnanců nedůchodců. Nárok odstupného se u důchodce v pracovním poměru opět řídí podle standardních pravidel pro danou situaci. Takže pokud je důchodce propouštěn z výše zmíněných důvodů na straně zaměstnavatele a zaměstnavatel se náhodou k vyplacení těchto peněz nemá, má jednoznačně smysl, aby se práva na odstupné dožadoval.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací