Odvolání zaměstnance z dovolené je přípustné jedině když se hroutí firma
Zaměstnavatel může situacích nutné potřeby odvolat zaměstnance z dovolené. Tato situace může nastat buď v den nástupu na dovolenou, nebo kdykoli v průběhu dovolené. Takovou možnost dává zákoník práce. Na straně druhé je dobré vědět, že zaměstnanec na dovolené má taktéž zákonem zaručená práva a není povinen s výjimkou krizových situací řešit v době dovolené pracovní záležitosti.
Právo odvolání zaměstnance z dovolené má zaměstnavatel v jednoznačně doložitelných krizových situacích
Právo zaměstnavatele změnit zaměstnanci již určený termín dovolené nebo jej z již započaté dovolené odvolat vychází ze zákoníku práce § 217 a z předpisu, že o dovolené zaměstnance rozhoduje zaměstnavatel a určuje její čerpání dle oprávněných potřeb firmy. Současně však tentýž zákon jednoznačně určuje, že při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen vycházet z provozních potřeb firmy, ale taktéž přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance. To znamená, že pokud si náhlá závažná situace ve firmě vyžaduje odvolání zaměstnance z již nastoupené dovolené, zaměstnavatel k uvedenému úkonu oprávnění má. Stejně tak však v uvedené záležitosti platít, že popsaná akutní situace musí být doložitelně natolik krizová a výjimečná, že by svou povahou mohla ohrozit fungování celé firmy. Navíc odvolený zaměstnanec musí být, opět doložitelně klíčovým zaměstnancem, jehož přítomnost je nezbytná k řešení daného mimořádného problému.
Nereagování na pracovní záležitosti v době dovolené, není v žádném případě porušením pracovních povinností
Nicméně každý zaměstnavatel musí respektovat, že doba dovolené by měla sloužit k odpočinku zaměstnance, a tudíž během celé dovolené nemusí být zaměstnanec k zastižení. Během své dovolené má zaměstnanec právo mít vypnutý telefon - ať už jde o osobní, nebo služební aparáty a nemusí sledovat ani svůj firemní e-mail, ani jiné příchozí zprávy. Pokud během dovolené zaměstnavateli nezvedne zaměstnanec telefon nebo neodpoví na příchozí e-maily, nemusí se obávat jakýchkoli postihů. Tato situace je zcela v souladu se zákonem a nejedná se o žádné porušení pracovních povinností.
Náhrada nákladů zaměstnavatelem za zrušení dovolené je povinná, ale nepřijde sama a náklady musí být doloženy
Pokuf se tedy stane, že zaměstnavatel pracovníka skutečně odvolá z dovolené, je povinen nahradit podstatnou část nákladů, které zaměstnanci zrušením prokazatelně vznikly. Do popsaných nákladů patří například storno poplatky, náklady na pojištění, výdaje na náhradní dopravu z dané destinace a rovněž poměrná část ceny zájezdu za nevyužitou dobu.
Zde je zásadní upozornit že, pokud pracovník náhradu nákladů od zaměstnavatele chce, musí se v záležitosti také aktivně angažovat. Náhrada nákladů není automatická záležitost. Zaměstnanec si musí o náhradu požádat a doložit, jaké konkrétní náklady odvoláním z dovolené vznikly. Dokladem mohou být faktury a další písemná dokumentace o platbách s dovolenou jednoznačně souvisejících.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací