Okamžité převody peněz mezi bankami si vyžádají silnější zabezpečení u bank i větší obezřetnost klientů
Okamžité převody peněz mezi bankami budou už brzy patřit, mezi běžně a předpokládá se, že i docela hojně využívané služby bank. Klient dostane další komfort, banky mu poskytnou další možnost rychlého řešení mnoha situací. V dané situaci je však nutné si uvědomit i to, že každé vylepšení či pokrok si na druhé straně něco žádá. V daném případě to bude větší zajištění bezpečnosti.
Banky na okamžité převody peněz musí zajistit výkonnější software a klient musí také přidat svou trošku do mlýna
V jednom ze včerejších článků na našich stránkách zazněla zpráva, že úspěšně proběhla testovací okamžitá platba mezi bankami, která k převodu peněz od odesilatele k příjemci zabere jen několik vteřin bez ohledu na to, jestli je den či noc, pracovní den nebo svátek. Do běžného klientského života se má novinka zapojit co nejdříve, jakmile ji bude schopno provozovat co nejvíce bank. Jenže přijetí každé novinky si žádá vždy větší či menší změny a často nemalý finanční vklad. Jak je předesláno již v úvodu bleskové převody peněz se nevyhnutelně neobejdou bez zabezpečení těmi nejkvalitnějšími počítačovými technologiemi FDS, kterým k vyhodnocení rizikovosti transakce ohledně podvodu stačí ty nejmenší časové úseky.
U bank, které nemají a třeba ani zatím nechtějí investovat do těchto nejšpičkovějších zabezpečovacích systémů, by mohl být okamžitý převod peněz rizikem. Odborníci však ujišťují, že banky neponechávají záležitosti bezpečnosti transakcí náhodě a uvedený bezpečnostní systém již mají, nebo jeho zavedení chystají. Těch, kdo do této záležitosti neinvestují, bude minimum a všechny vklady mají banky pojištěny.
Závažnější problém než u banky může nastat v zabezpečení transakce u klienta
Větší riziko podvodu hrozí okamžitým převodům peněz spíše u klienta samotného než u banky. Podceňování zabezpečení finančních i jiných citlivých údajů ze strany jednotlivců je i nás stále velký problém. Lidé stále nevěnují dostatečnou pozornost zabezpečení svých elektronických zařízení, ani když jejich prostřednictvím manipulují s penězi a to je zásadní chyba.
Pokud dojde k podvodnému jednání, klient jej nahlásí a bude požadovat po bance odškodnění, aby je dostal, musí prokázat, že si zařízení, přes které rychlý převod prováděl, pečlivě chránil antivirovým programem, neotevíral podezřelé maily atd. Klient při transakci musí nejen dodržovat bezpečnostní pokyny banky, ale naučit se na daný úkon soustředit tak, aby pouhým vlastním vnímáním a všímáním si případných změn, dokázal odhalit podezřelé prvky.
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací