Opětovné vyplácení příspěvku k náhradě mzdy při karanténě a izolaci schváleno Sněmovnou
Příspěvek zaměstnancům k náhradě mzdy při karanténě či izolaci se bude s největší pravděpodobností vyplácet znovu až do výše 370 Kč na den. Jaká pravidla má výplata této podpory.
Příspěvek k náhradě mzdy při karanténě a izolaci budou zaměstnanci dostávat znovu, pokud jej potvrdí Senát. Jeho výše je u jednotlivých zaměstnanců různá podle výše hrubé mzdy
Covidová epidemie pokračuje v řádění a mnoho zaměstnanců se z důvodu daného onemocnění opět ocitá v karanténě či rovnou v izolaci na nemocenské. Nemocenská i s náhradou mzdy, na které má zaměstnanec v dané situaci nárok, nejsou nijak příliš vysokým příjmem a zaměstnanci občas mají tendenci na nemocenské nezůstávat, což samozřejmě ohrožuje zdraví ostatních a hatí protiepidemická opatření.
Aby byli zaměstnanci motivováni k opaku a zůstávali naopak doma, jak při samotné nemoci tak i při podezření na ni, rozhodl stát již při jarní vlně epidemie o vyplácení zvláštního příspěvku k náhradě mzdy. Příspěvek se vžil pod familiárním označením izolačka a pomáhal s příjmy mnoha zaměstnancům, kteří se octli v dané nepříjemné situaci. V současné době se situace s nákazou opakuje a příspěvek bude pomáhat znovu. Poslanecká sněmovna opětovné zavedení příspěvku již ve zrychleném řízení schválila a čeká se jen na to, až dané rozhodnutí znovu potvrdí i Senát.
Vyplácení příspěvku bude fungovat na stejném principu jako v jarním období. Nárok budou mít všichni zaměstnanci v covidové karanténě či izolaci s příjmy, z nichž se odvádí sociální pojištění, tedy i zaměstnanci na dohody nad limit 3 500 Kč a 10 000 Kč podle typu dohody Samozřejmě musí být karanténa či izolace potvrzena lékařem nebo hygienou čili vystavenou eNeschopenkou.
Uvedený příspěvek se vyplácí v prvních čtrnácti dnech pracovní neschopnosti zaměstnance spolu s náhradou mzdy od zaměstnavatele, která v této době zaměstnanci v nemoci standardně náleží. Výše příspěvku bude stejně jako v předchozím období činit až 370 Kč za každý kalendářní den. U každého zaměstnance je výše příspěvku mírně odlišná podle výše příjmu odpočitatelných položek i podle toho zda karanténa či izolace zasahují do dvou měsíců nebo jen do jednoho měsíce.
Zaměstnavatel si vyplácený příspěvek k náhradě mzdy sám odečítá od povinného odvodu pojistného
Zaměstnavatelé si v souvislosti s vyplácením daného příspěvku nemusí žádat o žádné náhrady nebo něco podobného, aby na výplatu měli. Příspěvek si sami odečítají od povinného odvodu na sociální pojištění zaměstnanců. Odečet si zaměstnavatel provede nejpozději do tří měsíců od ukončení karantény daného zaměstnance.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací