Originální výrobu je třeba jako zákazník zvážit a počítat se zaplacením
Je příjemné hovět si v domácnosti s nábytkem zhotoveným přesně podle našich podmínek a přání. Zalichotí i obdiv kamarádky nad naším neobyčejným šperkem s věnováním, zvláště když ona takový míti nemůže, protože se jedná o jedinečný zakázkový originál. Jenže věc má i druhou závažnější stránku pro zhotovitele i zákazníka. Je třeba se dobře rozmyslet, přesně dojednat i zaznamenat podmínky a znát i respektovat zákon.
Kdy se vlastně jedná o výrobu na zakázku?
Mít jedinečnou věc, vyrobenou přesně podle našich představ plánů a požadavků je jistě velmi příjemné. Nicméně jak uvádíme již v úvodu, není a neměla by to být záležitost sjednávaná ve spěchu bez přesného stanovení všech detailů a nejen těch které se týkají výrobku samotného, ale celého procesu, od výběru materiálů, přes zhotovovací proces až k podmínkám předání a platby. Pokud tedy mají být na jedné straně libé pocity z nevšedního výrobku a na straně druhé oprávněná řemeslná pýcha i hřejivý pocit z výdělku za dobře odvedenou práci. Je důležité, aby obě strany srozumitelně a jasně k takovému cíli od počátku směřovaly a nedočkaly se záhy jen zklamání, sporů a peněz v nenávratnu.
Zákazník i výrobce si musí jednoznačně ujasnit oč půjde. Zakázková výroba znamená, jasně individuální výrobek, který vzniká z popudu samotného zákazníka podle jím stanovených přání a specifických potřeb. Může jít třeba například o boty, a zákazník si vybírá už materiál, ale i styl ušití, barvu a nejrůznější specifické prvky. Při zakázkové výrobě se jedná o jeden nezaměnitelný originál a právě od toho se dále odvíjí celý další proces kolem výrobku a hlavně pak jeho samotné zaplacení, případné reklamace či dokonce rušení zakázky a možnost odstoupení od smlouvy.
Když si výrobek vybíráme z nabídky určitých variant, bude existovat více kusů téhož a výrobek je takový, že ve finále je možné jej prodat několika zákazníkům, už se nebude jednat podle zákona o výrobek zhotovovaný na zakázku a budou tím samozřejmě i jiné podmínky odstoupení od smlouvy i případné placení reklamace a další záležitosti.
Věcí vyráběných na přání se jen tak nezbavíte a myslete na placení
Pokud si vybíráte zboží z určité nabídky, byť by šlo jen o několik kusů a další takové jinde neseženete, nejde o zakázkovou výrobu, zboží nebylo vyráběno z vašeho popudu na vaše přání a je volně prodejné kterémukoli zákazníkovi. V takovém případě se jedná o běžné zboží a jeho zakoupení si můžete rozmyslet i zakoupené zboží s udáním důvodu či bez důvodu vrátit a od smlouvy odstoupit.
U věcí vyrobených na vaše přání a podle vámi zadaných parametrů není možné jen tak od smlouvy odstoupit, či zakázku zrušit a nezaplatit za ni. Naopak, pokud podle zákona vznikalo zboží z titulu písemné objednávky uzavřené z vašeho popudu a podle vašich zákaznických parametrů musíte si uvedené zboží převzít a samozřejmě za jeho výrobu také zaplatit. Převzetí i platbě neuniknete ani v případě, že k vyřizování procesu výroby a zakoupení došlo přes internet i v tomto případě si budete muset zboží zaplatit a ponechat. Je totiž nutno uhradit náklady i zaplatit výrobci za práci. Zkrátka originál je originál utvářený pro konkrétního jedince a nelze nebo jen se značnými obtížemi jej prodat jedinci jinému. Proto je tedy třeba pečlivě zvážit uzavření smlouvy a srozumitelně stanovit všechny podmínky stvrzované podpisem.
Při uzavírání smlouvy dbejte nejen na jasné stanovení parametrů výrobku a procesu výroby stejně nepopiratelně je dobré stanovit též podmínky předání a platby. Nezapomeňte sem vložit i ustanovení o záloze pokud bude požadována a její přesnou výši. Takové ustanovení opět chrání před mnohými problémy výrobce i zákazníka. Zákazník předem ví, že konkrétní částku před zhotovením díla vynaložit bude muset a druhá strana si tím jistí, že alespoň nějakou úhradu obdrží, pokud by později došlo k nějakým komplikacím s platbou od zákazníka.
Odstoupení od smlouvy u výroby na zakázku je možné jen zřídka
Jak je tedy z uvedeného patrné od výroby na zakázku jako zákazník neodstoupíme jen tak snadno. Nelze ji jen tak zrušit i když proto je třeba zdánlivě pádný důvod. Zrušit uvedený proces je totiž možné jen za velmi specifických podmínek nebo v případě, že si podmínky zrušení strany dohodnou v okamžiku uzavírání smlouvy a tyto se pak stanou její nedílnou a podepsanou součástí.
Ony specifické podmínky, kdy zákazník může odstoupit od smlouvy nastanou, pokud cena díla není při objednávce jasně stanovena rozpočet je stanoven jako nezávazný a náhle začne výrobce požadovat neúměrné navýšení předpokládané ceny, případně když dílo bude mít jednoznačnou a prokazatelnou vadu, která už při probíhajícím procesu vznikla chybným postupem výrobce. V uvedených případech zde tedy možnost odstoupit od smlouvy je. Je nutno učinit tak opět formou jasně srozumitelnou protistraně a bez zbytečného odkladu.
Reklamace díla vytvořeného na zakázku
I dílo, které si necháváme zhotovit dle vlastního přání na zakázku můžeme po jeho převzetí a zaplacení reklamovat, pokud zjistíme, že má vady.
Případnou reklamaci vyřizujeme bezprostředně po zjištění vady a nejpozději do dvou let poté, kdy byl výrobek od zhotovitele převzat. Za vady, které má dílo již v okamžiku převzetí plně odpovídá zhotovitel a reklamaci je dobré uplatnit ihned a současně se také ihned domluvit na podmínkách řešení takové situace. Pokud kroky takovéhoto postupu nebyly ujednány též předem již ve smlouvě. Pak je situace jasná a podle podepsané smlouvy se tedy bude reklamace i řešit.
Podobné články
Úprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíSmluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíNovela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informací