Osobní bankrot je řešením, ale jen pro disciplinované dlužníky
Spadnout do problémů s dluhy lze dnes velmi snadno, ale dostat se z této nepříjemné situace snadné není. Takováto situace vyžaduje především pevné osobní rozhodnutí, mnoho odříkání a tvrdou disciplínu.
Vyhlášení osobního bankrotu není pro labilní jedince a podnikatele
Kdo se potřebuje vymanit z velkých dluhů a exekučních hrozeb, může si jako způsob řešení vybrat cestu osobního bankrotu. Uvedený způsob oddlužení je potřeba si dobře promyslet a prokonzultovat jej s odborníkem. Vyhlášení osobního bankrotu má své klady i zápory a není vhodným řešením pro každého dlužníka.
Osobní bankrot sice zastaví exekuční řízení proti dlužníkovi a přestanou mu narůstat úroky z dluhů, ale aby se tak mohlo stát,.musí dlužník splnit řadu podmínek, nesmí aktivně podnikat a musí se připravit na tvrdé odříkání.
Příjem je jednou ze základních podmínek osobního bankrotu
Osobní bankrot na sebe může vyhlásit pouze sám dlužník, když k příslušnému krajskému soudu podá návrh na své oddlužení. Aby mohl být návrh na oddlužení podán, musí být dlužník schopen splnit několik podmínek.
- Aby bylo možné splácet dluh, je nutné mít doložitelný příjem. Tento příjem ovšem nesmí plynout z aktivního podnikání. Osoba žádající o oddlužení nemůže být současně aktivní podnikatel.
- Dlužník musí mít minimálně dva a více věřitelů.
- Pro návrh na oddlužení musí být závazky minimálně třicet dní po splatnosti.
- Dlužník musí mít čistý trestní rejstřík a musí být schopen splatit minimálně třicet procent dluhu do pěti let.
Důležitá je aktivní snaha dlužníka svoji věc řešit
U každého oddlužení je vždy zásadní jednoznačná snaha dlužníka svoji nepříjemnou situaci řešit. Kromě toho, že dlužník splňuje výše uvedené podmínky, musí aktivně spolupracovat se soudem, doložit dokumentaci ohledně svých příjmů, majetku, vyživovacích povinností a dalších záležitostí, které ovlivňují jeho finanční situaci.
Na základě všech doložených skutečností se soud rozhodne nejen pro přijetí či nepřijetí návrhu na oddlužení, ale určí také způsob, jak bude oddlužení probíhat. Pokud má dlužník nějaký zabavitelný majetek a k tomu příjem, může se dluhů zbavit rychleji. V opačném případě bude postup pomalejší. Dlužník se při likvidaci dluhu bude muset spoléhat pouze na své příjmy a musí počítat s tím, že dluh mu velkou většinu příjmů spolkne a z jeho výdělku mu zůstane jen nezabavitelné minimum. V každém případě se dlužník musí připravit na silně zátěžovou situaci, kterou bude mít na svých bedrech několik let.
Podobné články
Co je utvrzení dluhu?
Utvrzení dluhu představuje významný právní institut zakotvený v občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), který…
Více informacíJak vymoci dluh bez smlouvy?
Situace, kdy vznikne dluh bez písemné smlouvy, není v běžném životě ničím neobvyklým. Může jít o půjčku mezi…
Více informacíDlužnou mzdu ve stavebnictví je nově možné žádat po dodavateli zaměstnavatele
Ve světě stavebnictví je klíčové, aby byla práce každého jednotlivce řádně oceněna Nicméně, i v tomto…
Více informacíCo je nedobytná pohledávka?
V komplexním a často nepředvídatelném světě obchodních vztahů je setkání dvou základních postav – dlužníka…
Více informací