Osoby samostatně výdělečně činné by si zasloužily omluvu
Zaplatí osoby samostatně výdělečně činné více či méně do systému zdravotního pojištění? Jakou péči si zaslouží a jak to s nimi vlastně je? Takovéto a podobné otázky kolují veřejným míněním po vystoupení předsedy odborů Josefa Středuly, které zaznělo v minulém týdnu na jednání vlády. Zkusíme se podívat na věc trochu blíže a pootevřít statistiky.
Předseda odborů tvrdí, že OSVČ nejsou solidární
Podle slov předsedy odborů právě OSVČ nesou vinu na tom, že ve zdravotnictví chybí prostředky, protože do systému zdravotního pojištění odvádí pouze třetinu toho co ostatní plátci. „OSVČ systém generálně přečerpávají a nejsou solidární s nikým,“ tvrdí Středula.
Jak je to se solidárností systému
To, že se šéf odborů mýlí vyplývá z vyjádření několika organizací. Na obranu OSVČ se bezprostředně po Středulově vystoupení postavila nejen Asociace malých a středních podniků a živnostníků i Hospodářská komora ČR, ale ve stejném tónu se vyjadřují i zástupci zdravotních pojišťoven. Systém zdravotního pojištění je nastaven jako solidární. Je zde solidarita zdravých s nemocnými, mladých se starými a platí to po příjmové i výdajové stránce. „Do systému přispívají zaměstnavatelé, OSVČ, osoby bez zdanitelných příjmů a tyto skupiny hradí pojistné za ty, co jej hradit nemohou děti, důchodce a tak dále. Tento systém je spíše špatně nastaven v přerozdělování prostředků mezi zdravotními pojišťovnami,“ uvádí k problému jeden ze zástupců České průmyslové zdravotní pojišťovny. Podobně se vyjadřují i zástupci Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, kteří také problém v platbách OSVČ neshledávají.
Statistiky mají cenné údaje
Všeobecná zdravotní pojišťovna evidovala v roce 2013 asi 300 tisíc pojištěnců, kteří byli pouze OSVČ. Tato skupina uhradila na zdravotní pojištění 6,5 miliardy korun a na péči o ně pojišťovna vydala 3 miliardy korun. Obdobné výsledky dokládají i další pojišťovny například Oborová zdravotní pojišťovna ČR. Za rok 2014 evidované OSVČ uhradily částku 666 033 449 Kč a výdaje na uvedené pojištěnce byly ve výši 462 199 499 Kč. Stejně vypovídají statistická čísla u téže pojišťovny i za rok 2013 kdy úhrady od OSVČ činily 615 241 644 Kč a výdaje 442 521 766 Kč.
OSVČ svou odvodovou povinnost naplňují.
Statistické údaje tedy ukazují, že OSVČ se stydět nemusí.Řeč čísel hovoří jasně ve prospěch osob samostatně výdělečně činných, že systém nepřečerpávají, naopak často do něj odvádí více než z něj čerpají. Podle Karla Havlíčka, předsedy Asociace malých a středních podniků a živnostníků by se odboráři měli OSVČ omluvit.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíZa neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informací