OSVČ hlavní bojují o své udržení ani budoucnost nevypadá příliš optimisticky
Počet osob, které jsou samostatně výdělečně činné na hlavní pracovní poměr, to znamená že je jejich živnost, profese, či farma živí a poskytuje jim hlavní zdroj příjmů, je stále méně. Proč tomu tak je? Je snad stále méně chytrých, poctivých a vytrvalých lidí, kteří jsou schopni se uživit vlastním podnikáním, nápady a přičiněním? Ne, není tomu tak. Pojďme se podívat na to co uvedeným osobám ztrpčuje život.
Za poslední čtvrtletí opět ubylo deset tisíc osob, které si troufnou mít své podnikání jako hlavní zdroj příjmů. Mírně sice stoupl počet těch kteří podnikají na vedlejší činnost, situace však nevyznívá pro drobné podnikání nikterak příznivě. Přesto, že malé firmy mohou hrát klíčovou úlohu v rozvoji jednotlivých regionů, rozvíjí tuzemskou produkci, podílí se na vzniku pracovních míst a měly by být proto všemožně podporovány. Situace, jak ukazuje vývoj posledních let, je spíše opačná a živnostníci, zemědělci, soukromí lékaři, učitelé a další spíše bojují o přežití.
Mnoho administrativy, časté změny zákonů, neustálená daňová politika to vše má svůj díl viny
Hlavní problém spočívá v tom, že podnikatel se stále nemůže naplno soustředit na chod své živnosti, věnovat se výrobě hospodaření, získávání dodavatelů a podobně. Spoustu času totiž musí stále věnovat administrativním úkonům. Když se nechce dostat do problémů musí mít v pořádku všechny dokumenty a daně, pravidelně komunikovat s finančním úřadem, zdravotními pojišťovnami i ČSSZ, případně se věnovat nejrůznějším kontrolám. K tomu je potřeba neustále sledovat měnící se zákony a nařízení, protože jinak hrozí sankce. To vše je činnost která stojí spoustu energie a podnikání může dávat hodně hořkou příchuť.
Paušály povinnost, elektronické komunikace a další věci měly by pomáhat, ale spíše pletou hlavu
Výdajové paušály měly by ulehčovat administrativu a pomáhat, jenže v důsledku nesprávného až nadměrného používání jsou stále měněny a snižovány a podnikatelům už přinášejí spíše nevýhody než výhody.
V roce 2010 se snížil výdajový paušál z 60% na 40% těm OSVČ, které vykonávají nezávislá povolání či jinou výdělečnou činnost podle zvláštních předpisů.Týkalo se to především tlumočníků, soudních znalců, vlastníků autorských práv a podobně.
Rok 2013 přinesl takzvané zastropení tedy omezení výše daňového odpočtu u paušálů 40% a 30%.. U 40% paušálu je horní hranice odpočtu 800 000 Kč. U 30% paušálu je hranice odpočtu 600 000 Kč. V témže roce přišla i další pohroma pro OSVČ. Od tohoto roku totiž nemohou uvedené osoby uplatňovat daňovou slevu na manželku s nízkými příjmy ani daňové zvýhodnění na děti. Na daňovou slevu dosáhne jedině ten živnostník s paušály,který má souběh více druhů činností, ale při uvedeném souběhu musí být ještě splněna podmínka, aby součet všech základů daně byl nižší než 50% celkového základu daně.
A v roce letošním vstoupila do výdajových paušálů další změna. Přišlo zastropení u paušálů 80 a 60 %.
Takže pro 80% paušál je horní hranice odpočtu 1 600 000 Kč. A pro 60% paušál je stropem 1 200 000 Kč.
Těžkou hlavu činní od roku 2015 také povinnost elektronické komunikace s finančními úřady. Vlastníci zpřístupněných datových schránek musí podávat daňová přiznání, hlášení o vyúčtování, registrovat se nebo hlásit registrační změny pouze elektronicky ve stanoveném formátu. V případě, že takto neučiní přichází automatická pokuta 2000 Kč. Takže další přítěž, která se OSVČ nevyhne.
Bude hůř a postoje společnosti vůči živnostníkům také nejsou příliš vstřícné
Bohužel ani příští rok nevypadá pro uvedenou skupinu podnikatelů moc optimisticky. Budou si zřejmě muset zvykat na elektronickou evidenci tržeb i kontrolní hlášení k DPH a celková atmosféra společnosti jim tyto peripetie asi příliš neulehčí.
Jak již několikrát upozornila Asociace malých a středních podniků a živnostníků, atmosféra je vůči podnikatelům nepřátelská, to že rok od roku klesá počet OSVČ není považováno za tak zásadní problém.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíÚprava zaměstnání na dohody bude mít nakonec snesitelnější podmínky, než se původně plánovalo
Dne 17. dubna 2024 došlo ve Sněmovně České republiky k významnému rozhodnutí, které ovlivní pracovní podmínky…
Více informacíV oblasti DPH se od roku 2025 chystá hned několik důležitých změn
Od začátku roku 2025 vstoupí v platnost klíčová novelizace zákona o DPH, která přináší široké spektrum změn,…
Více informacíNárok na klasické ošetřovné od roku 2025 budou mít OSVČ i zaměstnanci na dohody s pojistným
Od roku 2025 se chystá významná změna v systému nemocenského pojištění v České republice, která má značný…
Více informací