OSVČ v úpadku a snížení pojistného na sociální pojištění za rok 2020
Také OSVČ, které byly v úpadku před počátkem roku 2020, tedy na konci roku 2019 si v současné těžké době zaslouží podat pomocnou ruku. Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytne i těmto osobám slevu na pojistném, umožňuje to změna pravidel Evropské komise vůči podnikatelům.
Snížení pojistného za rok 2020 se vztahuje též na OSVČ, které se na konci roku 2019 nacházely v úpadku. Nárok je nutné doložit čestným prohlášením
Podpora a úleva od povinností hlavně těch úhradových se v této těžké době hodí všem OSVČ a těm, kteří se navíc snaží vzdorovat břemeni úpadku a insolvence pak dvojnásob. V těžkých koronavirových časech dopadá uvedená zátěž na podnikatele velmi často a mnozí s ní již do této těžké doby na začátku roku 2020 z konce roku 2019 vstupovali.
Nová pravidla pro podnikatele schválená Evropskou komisí umožňují Ministerstvu práce a sociálních věcí poskytnout podporu formou snížení povinného pojistného na sociální pojištění i OSVČ, které byly na konci 2019 v úpadku a do roku 2020 vstupovaly již s tímto hendikepem.
Podmínkou pro poskytnutí dané podpory je to, že OSVČ, která o ni žádá, musí čestným prohlášením doložit, že nemá dluh na pojistném ani jiný splatný závazek vůči ČSSZ či okresní správě sociálního zabezpečení.
Žádostí o toto snížení je podaný Přehled o příjmech a výdajích za rok 2020
Příslušná správa sociálního zabezpečení bude podle nových výše uvedených pravidel automaticky přepočítávat nárok podnikatelů na snížené pojistné přepočítávat. OSVČ si tedy nemusí zvlášť žádat. Žádostí je podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2020. ČSSZ následně zašle podnikateli vyúčtování se zohledněným snížením pojistného a požádá o doložení výše uvedeného čestného prohlášení.
Proces tedy proběhne následovně tak, že o snížení pojistného si podnikatel požádá v podávaném Přehledu o příjmech a výdajích a v případě, že mu vyjde přeplatek, tak si v dané přehledu požádá o jeho vrácení a bude mu vrácen.
Pouze v případě, že by u OSVČ, která si výše uvedeným způsobem žádá o uplatnění snížení pojistného, došlo ke kumulaci podpor ještě od jiných resortů a součet těchto podpor následně přesáhl určitý zákonem stanovený limit podpor takzvaný režim de minimis měl by podnikatel nárok pouze na nižší snížení pojistného a musel by případně nějakou částku na zálohách doplatit.
Proces přiznání uvedeného snížení pojistného pro osoby v úpadku je tedy zdlouhavější než by se mohlo zdát, protože se u každého žadatele prověřuje jednak to co dokládá čestným prohlášením a jednak souběh čerpaných podpor zda skutečně čerpání odpovídá limitu v režimu de minimis.
Podpora formou de minimis znamená podporu malého rozsahu, což podle pravidel EU znamená obecně čerpání podpory v rozsahu maximálně 200 tisíc eur za období tří kalendářních let.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíNárok na klasické ošetřovné od roku 2025 budou mít OSVČ i zaměstnanci na dohody s pojistným
Od roku 2025 se chystá významná změna v systému nemocenského pojištění v České republice, která má značný…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíZálohy na paušální daň je nutné při mateřské platit nebo přerušit živnost
Stát před zásadním rozhodnutím není nikdy jednoduché, obzvlášť pokud se jedná o životní etapu, jako je mateřská…
Více informací