Penále u sociálního pojištění se v určitých stanovených situacích hradit nemusí
Penále je většinou věrným průvodcem nějakého dluhu a vzniká z důvodu neplnění nějaké povinnosti. Jde vlastně o pokutu za nehrazení povinné platby. Velmi často může penále vzniknout při nehrazení sociálního pojištění. Pokud se neuhradí dluh, penále zpravidla narůstá a ještě více ztěžuje už tak nepříjemnou situaci. Jsou však i zákonem dané situace, kdy se penále u sociálního pojištění hradit nemusí.
V případě sociálního pojištění existují situace, kdy lze oficiálně a bez hrozby další sankce nezaplatit penále na u dluhu na sociálním pojištění
Povinnost platby sociálního pojištění mají všichni zaměstnavatelé za své zaměstnance a také všechny OSVČ podnikající na hlavní činnost. Pokud uvedená povinnost není splněna včas a ve správné výši vzniká dluh na pojistném a s dluhem se nerozlučně pojí další povinnost platby penále. Penále u sociálního pojištění vzniká v běžné či snížené výši. Což znamená 0,05 procent nebo 0,25 procent z částky za každý den prodlení, tedy dokud není dlužná částka zaplacena.
Kupodivu může zcela v souladu se zákonem nastat i situace, kdy penále nakonec být uhrazeno nemusí a nejde v daném případě o prominutí této platby. Penále nemusí být uhrazeno u promlčené pohledávky či vstupu pojistného do likvidace či insolvence od zahájení řízení o insolvenci až do ukončení insolvenčního řízení.
Penále na uvedené pojištění nebude platit také plátce, který sice neuhradil pojistné v zákonem stanovené lhůtě pro tuto úhradu, ale svoji chybu si následně uvědomil a úhradu provedl do konce následujícího měsíce, který následoval po měsíci, za který mělo být zaplaceno.
Platbě penále se lze také vyhnout, pokud je dluh na pojistném uhrazen v mezidobí mezi dnem vydání platebního výměru a dnem než začne být toto rozhodnutí o platebním výměru platné.
OSVČ nemusí uhradit penále k dluhu na pojistném na sociální pojištění za dobu během, které nevykonávají samostatnou výdělečnou činnost.
Prominutí penále také zbavuje povinnosti platit, ale je trochu z jiného soudku
Samozřejmě je zde ještě další možnost jak se zákonnou cestou osvobodit od povinné platby penále. Uvedenou možností je, že si hříšník přímo požádá o prominutí tohoto penále. Možnost uvedeného prominutí musí být posouzena a schválena příslušnými orgány. Prominutí však nemusí vždy vyjít. Žadatel musí dokázat, že k pochybení z jeho strany tedy ke vzniku dluhu došlo ze závažných důvodů a problémům nešlo předejít. Záleží samozřejmě na předchozím platebním chování žadatele a na tom jestli není například v insolvenci. Další informace zde.
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací