Peníze poslané na špatný účet máte právo žádat zpět
I provedení tak běžné finanční operace jako je odeslání peněz z účtu na účet vyžaduje soustředěnou pozornost, ale starostí je mnoho, pozornost rozptyluje mnoho vlivů kolem nás a k odeslání peněz na jiný účet než bylo v plánu, může dojít velmi snadno. Co si v dané situaci počít? Zmizí peníze v nenávratnu?
Pokud odesilatel chybu vzápětí zjistí, platba se dá zrušit
Kdo má šestý smysl a rychlé reakce a všimne si svého pochybení vzápětí poté, kdy zmáčkl tlačítko k odeslání peněz z účtu, může chybu ještě rychle napravit a platbu rychle zrušit. V daném případě je nutné jednat bez otálení, aby zrušení nastalo ještě dříve, než banka začne plnit svůj úkol zpracování zadaného příkazu a odeslání na účet příjemce.
Pokud odesilatel to, že poslal peníze na špatný účet, zjistí až po nějaké době, dá se situace také řešit, ale bez kontaktu s bankou, trochy administrativy a v mnoha případech i stornopoplatku se situace neobejde.
Peníze odeslané na špatný účet patří pořád odesilateli
Za chyby se sice obvykle platí, ale ne tak, že by při odeslání peněz na špatný účet, bylo nutné se s penězi definitivně rozloučit. Na peníze poslané na špatný účet má vždy nárok odesilatel platby. Částka, která se omylem dostane na jiný účet, než má, nezačne automaticky patřit majiteli účtu, ale ze zákona patří pořád odesilateli, a pokud by si chtěl majitel účtu nechat peníze, které mu nenáleží, dopouštěl by se trestného jednání.
Pokud tedy dojde k odeslání finanční částky na nesprávný účet a odesílatel situaci zjistí až po nějaké době nebo si s ní vůbec neví rady, bude nejlépe kontaktovat banku, která v dané situaci umí pomoci. Pokud je situace zjištěna ještě před tím, než se částka dostane na účet příjemce, zadá banka storno příkaz platby a chybující peníze dostane zpět většinou za drobný stornopoplatek. Uvedený poplatek může být v různých bankách různý. Většinou si chybující v dané záležitosti vystačí s dvoustovkou. Některé banky provedou uvedenou službu dokonce bez poplatku.
Pokud už dojde k zakotvení peněz na nesprávném účtu. Musí odesílatel peněz, který se dopustil chyby, podat oficiální žádost o vrácení dané částky. Žádost se podává na formuláři k danému úkonu určeném, který chybujícímu poskytne jeho banka. Na základě podané žádosti zahájí banka jednání o vrácení peněz. Za jednání banky se platí. Většinou se podaří situaci vyjednat tak, že se peníze bez problémů vrátí původnímu majiteli. Pokud jednání banky selže, nezbývá osobě, která chybnou platbu provedla nic jiného, než se obrátit s žádostí o pomoc na soud.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíChyby v přehledech pro pojišťovny i ČSSZ se dají a musí opravit
Chyby při vyplňování přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovny jsou jevem poměrně častým. Zásadní je, aby si…
Více informacíChyby se přehledům pro zdravotní pojišťovny i ČSSZ nevyhýbají ani v roce 2024
Jednou z nejdůležitějších povinností, které na OSVČ čekají vzápětí po podání daňového přiznání, je…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informací