Písemné uznání dluhu dává věřiteli větší jistotu a věcem řád
Problémy s dluhy a vymáháním peněz jsou velmi nepříjemná záležitost, která ovšem může vzniknout velmi snadno a z celkem zanedbatelné půjčky může vzejít pro věřitele nepříjemný a dlouhý problém, když se druhá strana nemá k placení a do karet jí hraje promlčecí lhůta.
Vrácení půjčených peněz by si měl věřitel co nejvíce pojistit
Pomoci kamarádovi či známému v nepříznivé situaci půjčením peněz je jistě bohulibý čin, který však nemusí pro věřitele dobře skončit a nejednou nastanou nepříjemné tahanice o vrácení peněz. I dlouholetý dobrý kamarád se může v otázkách peněžního vyrovnání náhle projevit jako velmi nespolehlivý. Splácení odkládá, zamlouvá, protahuje, hraje o čas a náhle se naplní promlčecí lhůta a ten kdo peníze půjčil, o ně najednou může i přijít.
Promlčení je právní situace, při které dochází k oslabení subjektivního právního nároku uplynutím času. Pokud není určitá právní záležitost vyřešena ve stanovené promlčecí lhůtě, promlčí se a dlužník poté není povinen závazek plnit. Pokud si dlužník situaci promyslí a při případném soudním řešení sporu vznese námitku promlčení a soud ji uzná, věřitel se půjčených peněz nejspíš nedočká. Protože podle § 610 nového občanského zákoníku platí, že pokud dlužník namítne, že je právo promlčeno, soud k situaci musí přihlédnout a pokud ji uzná, věřitel přichází zkrátka.
Jak je vidět půjčení větší částky peněz druhému je nutné si vždy důkladně promyslet, uvědomit si nakolik je daná záležitost riziková a pokud se i přesto dotyčný rozhodne peníze půjčit je nutné si vrácení peněz předem co nejpečlivěji smluvně zajistit a upřesnit si záležitosti kolem promlčení.
Vrácení peněz je dobré pojistit písemným uznáním dluhu dlužníkem
Půjčení větší sumy peněz druhým je i v přátelských vztazích vždy dobré předem písemně smluvně ošetřit. Smlouvou o zápůjčce si stanovit jasné podmínky daného závazku i jeho plnění pro obě strany, a pokud je součástí uvedené smlouvy o zápůjčce ještě klauzule o uznání dluhu dlužníkem, má věřitel návratnost peněz jistější.
Promlčecí lhůta totiž není vždy stejně dlouhá. Když se jedná o půjčení peněz, začne promlčecí lhůta běžet ode dne, kdy může být toto právo uplatněno poprvé a běží tři roky. Pokud se však dlužník už ve smlouvě zaváže, že uznává svůj dluh, promlčecí lhůta bude deset let a pokud někdo uzná svůj dluh, zaváže se také k jeho splácení. Uvedenou situaci stvrzuje opět nový občanský zákoník § 2053, který stanoví, že pokud jedinec písemně uzná, svůj dluh má se za to, že dluh v rozsahu uznání a v uznané době trvá. Pokud dlužník v uznání dluhu určí i dobu splnění závazku, dojde k promlčení až deset let od uplynutí posledního dne stanovené doby.
Podobné články
Co je utvrzení dluhu?
Utvrzení dluhu představuje významný právní institut zakotvený v občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), který…
Více informacíJak vymoci dluh bez smlouvy?
Situace, kdy vznikne dluh bez písemné smlouvy, není v běžném životě ničím neobvyklým. Může jít o půjčku mezi…
Více informacíKam zaslat povinný podíl–zaměstnávání OZP?
Pokud se zaměstnavatel ocitne v situaci, kdy není schopen zákonnou povinnost zaměstnávání OZP splnit přímým…
Více informacíDlužnou mzdu ve stavebnictví je nově možné žádat po dodavateli zaměstnavatele
Ve světě stavebnictví je klíčové, aby byla práce každého jednotlivce řádně oceněna Nicméně, i v tomto…
Více informací