Platit kartou není luxus přestaneme za něj platit
Platit kartou je naprosto běžnou záležitostí. Uvedený způsob užívá dnes velká většina obyvatel, při všech možných úhradách a zvláště tam, kde se jedná o platbu větších částek třeba při úhradě platby za dovolenou v cestovní kanceláři a podobně. Je to pohodlnější a bezpečnější. Jenže ouha může to být i dražší pokud si prodejce připočítává přirážku za platbu kartou. Zatím se to stát může do dvou let by to mělo být minulostí.
Platby debetní nebo kreditní kartou budou muset být všude bez přirážky
Platba kartou je pro velkou většinu tuzemských obchodníků skoro stejně samozřejmá jako to, že používáte kapesník a žádný poplatek navíc po vás za takovýto způsob úhrady nežádá. Na straně druhé jsou ovšem prodejci, kteří za takový způsob platby vyžadují peníze navíc, aby mohli uhradit náklady, které jim takovou platbou vzniknou.
Peníze navíc tak můžete vydávat u některých cestovních kanceláří, nízkonákladových leteckých společností, ale třeba i na katastrálním úřadě i jinde. Poplatek může činit kolem půl až jednoho procenta i více. Je to praxe zatím zákonem tolerovaná a tak se využívá i když ne příliš. Nejpozději do dvou let tedy do roku 2018 by tyto praktiky však měly být u všech obchodníků i na úřadech ze zákona minulostí.
Jsme součástí EU a i v platbách kartou je nutno držet se směrnic
Chystaný nový zákon o platebním styku musí sladit naše platební postupy s platnou směrnicí Evropské unie, která přirážky za platbu debetní nebo kreditní kartou vyloženě zakazuje. Zákon, který podmínky stejně upraví také u nás by měla mít vláda předložen ke schválení ještě do konce letošního roku. Platby jinými kartami a případné poplatky na ně vázané zatím Evropa řešit nebude a jejich řešení nechá na jednotlivých zemích. Nový zákon má také více chránit uživatele platební karty při ztrátě či ukradení a více než dosud mu hradit případnou škodu v uvedené situaci. Samozřejmě se, ale současně s tím bude přísněji hlídat zda nejde o podvod nebo nedostatečnou obezřetnost vlastníka karty. Cíle jsou takové, aby platby kartou byly ještě větší samozřejmostí a ještě pohodlnější záležitostí než je tomu v ČR nyní.
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací