Počet lidí bez práce letos i příští rok ještě poroste, ale navzdory tomu mzdy porostou taktéž
Ještě počátkem tohoto roku měla naše země rekordně nízkou nezaměstnanost a firmy vítaly každého, kdo chtěl jen trochu pracovat. Situace se však působením zákeřného viru změnila velmi rychle. Dnes se opět spousta lidí o práci bojí a zaměstnavatelé se netají s úmyslem i hromadného propouštění. Přes uvedenou neradostnou bilanci však finanční odborníci předpovídají, že lepší časy opět přijdou a už od příštího roku znovu porostou mzdy.
Propouštění i to hromadné bude zřejmě ještě i začátkem roku 2021 realitou, s níž bude třeba počítat
Jistota zaměstnání a rostoucí příjmy, které příjemně působily na naši duši ještě v době nedávné i poklidná atmosféra na úřadech práce jsou minulostí a tak hned se podle analytiků tyhle klidné časy nevrátí. Ještě do konce letošního roku stoupne nezaměstnanost na 4 procenta a v prvním pololetí příštího roku se počítá s tím, že se posune na pět procent.
Krize způsobená koronavirovou nákazou stále ještě pokračuje a vývoj situace naznačuje, že další vlna boje a nejrůznějších protikrizových opatření neblaze působících na ekonomiku na podzim opět přijde. Mnoho podniků a firem naznačuje, že jde o velmi vyčerpávající boj, který si i přes nejrůznější podpůrné programy a úlevy bohužel žádá i propouštění a mnohde se s největší pravděpodobností nepůjde vyhnout ani propouštění hromadnému. Ke konci června nahlásilo úřadům záměr hromadně propouštět už 27 zaměstnavatelů a další, kteří nemají zakázky, a klesá jim výroba, propouštění zvažují. Jen podle odhadů se hrozba hromadného propouštění ještě do konce tohoto roku i v prvním pololetí roku příštího dotkne tisícovek tuzemských zaměstnanců.
Propouštění půjde napříč odvětvími od postradatelnějších méně kvalifikovaných dělníků, přes prodejní obchodní a administrativní pracovníky dále. Jistotu, že o místo nepřijdou, však nemají ani zaměstnanci ve státní správě či vědečtí pracovníci
Na straně druhé se nic nejídá tak horké, jak se uvaří a porostou dokonce i mzdy, i když méně než v předchozím období
I v té nejtěžší době vždy zůstává kousek naděje. Závažnost situace nelze podceňovat a je dobré se připravit na mnohé překážky, ale vývoj je přece jen odhadován a nelze s jistotou tvrdit, jaká situace skutečně bude. Zvažované propuštění ještě nemusí být všude realitou. Záleží i na tom, jaký bude další vývoj podpůrného programu Antivirus, který chrání v současnosti mnoho pracovních míst. Hodně záleží na tom, jak to bude s další podporou podniků a firem. Těžká bude situace v automobilovém průmyslu, v exportu i jinde. Pokles zakázek očekává více než 70 procent exportérů.
Na straně druhé mnoho podniků bojuje s nepřízní situace, jak se dá a snaží se najít cestu z nepříznivé situace třeba i úplnou proměnou a přeorientováním se na jiné komodity výroby. Propouštění kvalitních pracovníků všechny firmy většinou pečlivě zvažují a většina z nich se chystá navzdory nepřízni i v příštím roce zvýšit průměrnou mzdu zhruba o 3 procenta.
Na straně druhé, to jaká bude situace se zaměstnáním a nezaměstnanost jako taková, bude záležet i na aktivitě samotných zaměstnavatelů i zaměstnanců. Všichni zřejmě budou muset přehodnotit své postoje a aktivně bojovat. Každá krize nakonec vždy přinese i nejrůznější příležitosti, jak se znovu vzchopit.
Podobné články
Jak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíPráci s umělou inteligencí je vždy nutné sladit s pravidly GDPR
V dnešní době je technologie umělé inteligence (AI) považována za jeden z nejvýznamnějších průlomů, který…
Více informacíCo dělat když mi nepřijde výplata?
V českém pracovním právu existuje několik zásadních pravidel, která mají za úkol chránit práva zaměstnanců.…
Více informacíCo to je mzda?
Mzda představuje základní formu odměny, kterou zaměstnanci obdrží od svého zaměstnavatele jako protihodnotu…
Více informací