Pod břemenem odpovědnosti za úraz zaměstnance nemusíte nutně padnout
Odpovědnosti a starostem se v životě žádný člověk nevyhne. A pokud provozujete firmu a zaměstnáváte, pak samozřejmě vaše odpovědnost závratně narůstá, protože je vaší zákonnou povinností zajistit a kontrolovat i bezpečnost a ochranu života a zdraví těch co pro vás pracují. Svou povinnost samozřejmě musíte v souladu se zákonem plnit a odpovědnost za případnou škodu nést, ale vždy jen v přesně odpovídající míře. Znamená to, že odpovědnost za škodu vzniklou na zdraví zaměstnance při výkonu jeho práce neleží jen na zaměstnavateli a ten může být tohoto břemene v určitých přesně specifikovaných momentech zcela zbaven.
Za jakých okolností? To vám prozradíme níže...
Jak jsme již řekli odpovědnost zaměstnavatele za zaměstnancovu újmu vymezuje zákon, přesněji řečeno zákoník práce v § 191 uvádí důvody na základě kterých může být zaměstnavatel zcela zbaven odpovědnosti za úraz či nemoc zaměstnance.
Když zaměstnanec vědomě poruší bezpečnostní předpisy
Zásadní je aby zaměstnanec byl řádně seznámen s předpisy ochrany a bezpečnosti zdraví při práci. Patří sem všechny předpisy na ochranu života a zdraví při výkonu určitého druhu činnosti například předpisy o technickém zabezpečení strojů a zařízení, dopravní předpisy a další. Zásadní je též znalost předpisů požárních a hygienických. Pokud tedy zaměstnanec byl s těmito předpisy seznámen a poruší je, pak v případě škody vzniklé na jeho zdraví bude zaměstnavatel zcela zbaven odpovědnosti za tuto škodu.
Neuposlechnutí a porušení pokynů zaměstnavatele
Zaměstnavatel bude zcela zproštěn odpovědnosti za újmu na zdraví zaměstnance, jestliže k ní prokazatelně došlo v důsledku neuposlechnutí či porušení pokynů vydaných zaměstnavatelem. Zde musí být opět doloženo, že zaměstnanec byl s pokyny náležitě seznámen a jasně chápal jejich obsah. Zaměstnavatel musí v tomto směru seznamovat zaměstnance se všemi pokyny a předpisy průběžně během celé doby trvání zaměstnání se zřetelem na všechny případné změny. V případě, že s pokyny a předpisy neseznamuje zaměstnance sám zaměstnavatel, ale jeho zástupce či pověřený orgán, nusí být doložitelné, že k náležitému seznámení s předpisy a pokyny skutečně došlo.
Prokázaná opilost zaměstnance
Ve chvíli kdy se prokáže že ke škodě na zdraví zaměstnance došlo v důsledku jeho požití alkoholu či jiné návykové látky, bude zaměstnavatel též zcela zproštěn odpovědnosti. V uvedené situaci musí být, ale také jednoznačně prokázáno, že k opilosti zaměstnance žádným způsobem nepřispěl a nemohl ji zabránit. V uvedeném případě bude hrát velkou roli lékařský znalecký posudek, který stanoví, zda míru snížení duševních schopností a pohotovosti na kritickou mez skutečně ovlivnil alkohol případně jiná návyková látka.
S břemenem účetnictví jděte na www.vedeni-ucetnictvi.cz
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací