Podání přiznání k dani z příjmů v roce 2024 a na co soustředit pozornost
Přiblížil se čas pro odevzdání daňového přiznání z příjmů, což znamená, že je zásadní pečlivě sledovat vše, co se tohoto úkolu týká, abychom něco důležitého nepřehlédli. Od posledního odevzdání došlo k mnoha změnám, které mohou mít vliv na způsob podání. Může se tedy stát, že něco je nutné udělat jinak, než před rokem. A můře se dokonce stát i to, že se poplatníka podání letos netýká.
Všichni podnikatelé už musí podávat přiznání jedině elektronicky, jinak povinnost nesplní
Všichni podnikatelé jsou nyní povinni podávat daňové přiznání elektronicky, bez ohledu na to, zda je podnikání jejich hlavní či vedlejší činností. V případě, že podnikatel v roce 2024 podá přiznání v papírové formě, nesplní tím svou povinnost a bude čelit pokutě a penále.
Termíny podání je nutné hlídat i v roce 2024 a vybrat si ten správný podle své situace
Je klíčové nezapomenout na termíny pro podání daňového přiznání a odevzdat jej včas. Pro papírovou formu je termín stanoven na úterý 2. dubna 2024, zatímco pro elektronické podání je termín do čtvrtka 2. května 2024 přes datovou schránku nebo portál MOJE daně Finanční správy. V případě, že máte nařízený audit nebo využíváte služeb daňového poradce, máte čas do 1. července 2024.
Větší pozornost, než jindy si zaslouží daňové slevy, protože některé je možné za uplynulý rok 2023 uplatnit naposledy
Při podávání daňového přiznání je také důležité věnovat pozornost uplatňování daňových slev. Některé slevy, jako je sleva na školkovné až do výše 17 300 Kč nebo sleva pro studenty ve výši 4020 Kč, jsou dostupné naposledy za rok 2023.
Hranice ročních příjmů, kdy se přiznání podávat nemusí, se posunula hodně vzhůru až na 50 000 Kč
Došlo rovněž ke změně hranice příjmů pro povinnost podání daňového přiznání. Zatímco do roku 2022 byla hranice stanovena na 15 000 Kč, pro rok 2023 platí nová hranice 50 000 Kč pro fyzické osoby, pokud nejde o příjmy osvobozené od daně nebo příjmy, u kterých je daň vybírána srážkou.
Zaměstnanci mohou mít nově také vyšší částku zdanitelných příjmů kromě příjmu ze zaměstnání a nemusí kvůli tomu řešit přiznání
Zvýšení se týká i hranice vedlejších zdanitelných příjmů pro zaměstnance, která byla zvýšena z 6 000 Kč na 20 000 Kč.
Dary poskytnuté na charitu mohou i za rok 2023 ušetřit vyšší částku než je standard
Možnost uplatnitelného odpočtu z darů je stále, vzhledem k nedávným událostem, jako je pandemie koronaviru a konflikt na Ukrajině, na vyšší částce než je běžné. I v přiznání podávaném v roce 2024 je možné si uplatnit odpočet z darů poskytnutých na dobročinné účely, až 30 % ze základu daně.
Jako každý rok se zvýšením minimální mzdy se i za rok 2023 posunula možnost uplatnění daňového bonusu na děti
Důležité je všimnout si i posunu příjmů k uplatnění daňového bonusu na děti, kde je nutné dosáhnout příjmů alespoň ve výši šestinásobku měsíční minimální mzdy, což pro rok 2023 představuje 103 800 Kč. Jednoduše, kdo si chce daňový bonus uplatnit, musí mít za rok 2023 příjmy odpovídající šestinásobku minimální mzdy za uvedený rok. A musí však jít o příjmy ze zaměstnání nebo podnikání. Jiné příjmy nárok na daňový bonus neposkytují, i když se z nich odvádí daně.
Podobné články
Jak podat daňové přiznání 2024 elektronicky?
Pokud se rozhodnete podat své daňové přiznání za rok 2024 elektronicky, není nutné používat datovou schránku, což…
Více informacíSprávně podané daňové přiznání je jedině to ve správném formátu
I v roce 2024 bude u elektronického podávání daňových přiznání klíčové nejen dodržení stanoveného termínu pro…
Více informacíNa platbu daně z nemovitosti v roce 2024 je třeba mít připraveno více peněz
Opět nastává čas, kdy vlastníci nemovitostí musí sáhnout hlouběji do kapsy. Finanční úřad již zahájil proces…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informací