Podnikání ano, ale stále více jen jako přivýdělek
Statistiky České správy sociálního zabezpečení z posledních několika málo let vykazují jev, který by neměl zůstat nepovšimnut. Ze statistických údajů totiž vyplývá, že se snižují počty osob samostatně výdělečně činných, které mají podnikání jako hlavní výdělečnou činnost a vzrůstá počet těch, kteří si podnikáním pouze přivydělávají. Proč tomu tak je a co bude dál?
Podnikání na vedlejší činnost je méně rizikové
V roce 2013 bylo evidováno 602 395 OSVČ hlavních a v roce 2014 už to bylo jen 586 112 osob. Znamená to pokles o 16 283 podnikatelů. Naproti tomu bylo v roce 2013, 374 833 osob, které podnikaly na vedlejší činnost a tento počet v loňském roce vzrostl o 11 411 proti roku předchozímu. To znamená z 374 833 vystoupalo číslo na 386 244 osob samostatně výdělečně činných. Tento trend se ale objevuje již několik let za sebou. Čísla nám tedy jasně ukazují, že lidé jsou opatrnější a podnikání jako hlavní zdroj obživy jich volí méně .
Podnikání na hlavní činnost má totiž svá úskalí. Osoba samostatně výdělečně činná na hlavní činnost musí odvádět povinné zálohy na zdravotní a sociální pojištění alespoň v minimální výši a to ať je podnikání úspěšné nebo nikoliv. OSVČ si musí sama hledat zakázky a za své podnikání ručí celým svým majetkem, bez rozdílu zda jde o majetek určený k podnikání či majetek soukromý.
Podnikání na vedlejší činnost není takový risk. Podnikat na vedlejší činnost se dá pří zaměstnání. Vedlejší činnost se dá vykonávat při pobírání invalidního nebo starobního důchodu. Pokud je podnikání vedlejší činností pak má podnikající osoba nárok na rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství a další dávky nemocenského pojištění. Za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost se podnikání považuje i v případě, když osoba samostatně výdělečně činná v uplynulém roce vykonávala službu v ozbrojených silách nebo byla nezaopatřeným dítětem. Při podnikání na vedlejší činnost se zálohy na zdravotní a sociální pojištění platí ze skutečně dosaženého zisku.
Lidé dávají přednost jistotám
Z výše uvedeného vidíme, že podnikání na hlavní činnost není bez rizika a mnoho podnikatelů volí raději variantu jistoty zaměstnání s podnikáním jako přivýdělkem. Jiní podnikají na vedlejší činnost prostě proto, že realizovaná činnost je pro ně spíše koníčkem a splněním jejich snů. Faktorů proč ubývá podnikatelů pro které je podnikání jejich obživou, je ale více. Svoji podstatnou roli zde sehrává nepříliš velká podpora státu vůči podnikatelským aktivitám i celospolečenské klima. Odborníci z Hospodářské komory ČR i předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček se v podstatě shodují, že je potřeba vytvářet pro podnikatele příznivější podmínky pro podnikání. Současný trend je takový, že stále více podnikatelů hledá jistotu v zaměstnání a zaměstnanci si vylepšují příjmy podnikáním. Stát by měl být aktivnější a adresnější v podpoře podnikání, jinak bude podle odborníků současný trend pokračovat.
Podobné články
Za neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíNárok na klasické ošetřovné od roku 2025 budou mít OSVČ i zaměstnanci na dohody s pojistným
Od roku 2025 se chystá významná změna v systému nemocenského pojištění v České republice, která má značný…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíZálohy na paušální daň je nutné při mateřské platit nebo přerušit živnost
Stát před zásadním rozhodnutím není nikdy jednoduché, obzvlášť pokud se jedná o životní etapu, jako je mateřská…
Více informací