Podnikání si žádá vyvážené financování
Kdo chce podnikat, musí se vždy zabývat otázkou financování svých plánů. Hledat odpověď na tuhle otázku není snadná záležitost, kterou lze vyřešit během jednoho večera s kamarádem u piva.
Pokud promýšlíme financování vlastního podnikání, tak je dobré zvažovat již od počátku více variant řešení. Vždy je lepší, když svého cíle můžeme dosáhnout více cestami, než když se striktně musíme držet jediné možnosti. Financování podnikání vždy znamená jít do určitého rizika a myslet přitom na vlastní situaci, na situaci případných společníků, daňové záležitost a mnoho dalšího.
Nejlepší je kombinace vlastního i cizího kapitálu
Je zde samozřejmě možnost financovat podnikání pouze z vlastních zdrojů. V takovém případě hodně záleží na rozloze podnikání i oboru. Je důležité si při této volbě uvědomit, že si naše rozhodnutí bude vyžadovat jasné nastavení a dodržování určitých pravidel. Nutno myslet i na to, že náklady na podnikání se budou promítat do celého našeho života i života našich blízkých. V neposlední řadě nelze opomenout ani rizika, která se žádnému podnikání nevyhnou a musí se s nimi počítat.
Druhou možností je, že firma bude financována výhradně z cizích zdrojů. Jenže cizí zdroje znamenají vždy závazek splácení s úroky. Za půjčený kapitál musíme vždy opět platit. Pokud dojde k úpadku firmy, nároky toho, kdo ji financoval, stojí před potřebami vlastníků. Řádně zaplacené úroky je sice možné si odečíst z daní jako uznatelný náklad, ale riziko tu opět je. Ne vždy je možné si do daňově uznatelných nákladů zahrnout všechny úroky z cizích zdrojů. Zákon o daních z příjmů tuto možnost omezuje. Takže ani tato varianta financování není úplně tou pravou.
Nejlepší je volit zlatou střední cestu tedy kombinaci obou možností. Když část provozu podnikání uhradíme z vlastních prostředků a část z cizích, rozložíme i míru případných rizik a budeme mít větší šanci na jejich zvládnutí.
Podobné články
Spolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informacíNěkteří zaměstnanci i v roce 2024 přiznání k dani povinně podat musí
Také v roce 2024, stále platí pravidlo, že ne všichni zaměstnanci mohou vyřešit své daňové povinnosti…
Více informacíPreventivní restrukturalizace chrání před úpadkem jen při snaze a disciplíně
Preventivní restrukturalizace představuje zákonně uznaný nástroj, který aktivně chrání podnikatele před hrozbou…
Více informacíInformace ke stanovení základu daně u DPH po změně sazeb v roce 2024
Od 1. ledna 2024 dochází k legislativní změně sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) na základě zákona č. 349/2023…
Více informací