Podnikatelé i občané, kteří utrpí újmu kvůli Koronaviru, by si měli pro žádání odškodnění pečlivě vše dokumentovat a ukládat doklady
To že nejen Koronavirus samotný, ale i všechna související opatření, jako je nouzový stav, karanténa a další omezení působí nemalé škody nejen firmám, ale i běžným občanům se ukazuje každým dnem více. Bude možné v daném případě žádat nějaké odškodnění, a co k tomu bude potřeba?
Odškodnění kvůli souvislostem s Koronavirem se řeší a kvůli nouzovému stavu bude zřejmě odškodňovat stát
Současná pandemie viru Covid 19 a s ní související opatření působí škody nejen na zdraví všude a všem. Z obecného pohledu většiny škod a zvláště majetkových možné žádat nějaké odškodnění. Jak to, ale bude s náhradou škod, které podnikatelům i běžným občanům vznikají jako následek nouzového stavu v uvedené situaci?
Z pohledu právníků by mělo jít uplatňovat náhradu přinejmenším majetkové škody prokazatelně vzniklé v souvislosti s výše uvedenou nákazou, uplatňovat u státu. Stát a jeho orgány, které vydávaly opatření, v jejichž důsledku škody prokazatelně vznikaly, by podle právníků následně měly tyto škody kompenzovat firmám i občanům.
Jenže současná situace nemá obdoby. Záležitosti se teprve postupně řeší a zatím není přesně jasné, jak se bude v daném případě postupovat. Krizový zákon řešení pro danou konkrétní situaci také nemá. Takže se řeší, zda hradit jen skutečné škody, například za zkažené nespotřebované potraviny, nebo poskytovat náhradu i za ušlý zisk? Otázkou je i řešení náhrady škody občanům za propadlé vstupenky na nekonané akce či propadlé letenky a jízdenky a podobné nepříjemnosti.
I když situace s odškodněním zatím jasná není, firmy a občané by si měli chystat podklady, sledovat dění a nepromeškat lhůtu
Jak uvádíme výše, současná situace nemá předlohu, ze které by se dal použít návod k řešení. Pro žádost o odškodnění je však vždy potřeba doložit, že se škoda skutečně stala, jak k ní došlo a v jaké je výši. Doložit je třeba i to, že škodě nebylo možné zabránit. Protože je velmi důležité, aby se podnikatelé i běžní občané vždy jednoznačně snažili škodě předejít. Je dobré si záležitost i obrazově dokumentovat a schovávat účty a další doklady.
Pozor pro uplatnění nároku škody obecně má zákon lhůtu šesti měsíců od chvíle, kdy poškozený škodu zjistil a tato lhůta bude zřejmě platit i pro odškodnění kvůli Koronaviru. V dané situaci je tedy důležité sledovat dění a data, kdy bylo vydáno opatření, v jehož důsledku škoda vznikla a do šesti měsíců se snažit uplatnit nárok na dané odškodnění. Více zde.
Podobné články
Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíZákladní daňová sleva na poplatníka se v nejbližším období zřejmě nezvýší
Zvýšení základní daňové slevy na poplatníka bylo jedním z klíčových slibů současné vlády, který byl…
Více informacíZa nepodání přiznání elektronicky hrozí pokuta někdy až v desítkách tisíc korun
V roce 2024 musí všichni podnikatelé vzít na vědomí, že povinnost podávat daňové přiznání k dani z příjmů…
Více informacíŠkolkovné lze využít naposledy v roce 2024 za rok 2023
Daňová sleva na umístění dítěte ve školce, známá také jako školkovné, představuje finanční úlevu pro…
Více informací