Podnikatelé pozor, není rejstřík jako rejstřík
Začínáte s podnikáním a chcete mít za sebou povinné administrativní zápisy a formality co nejdříve, abyste se mohli věnovat své klíčové činnosti: Nespěchejte přehnaně, vyřizujte si zápis do živnostenského či jiného rejstříku a prvotní registraci k pojištění raději osobně, případně pečlivě kontrolujte korespondenci, abyste nenaletěli podvodníkům.
Prověřujte si komu svěřujete svá data a platíte poplatky
Zneužití osobních údajů a nejrůznější machinace s citlivými daty to je tvrdá realita dneška. Nutno upozornit, že podnikatelům se uvedené praktiky nijak nevyhýbají spíše naopak. Obětí podvodu se začínající podnikatel může stát už ve chvíli, kdy si zařizuje záležitosti, aby jeho podnikání vůbec mohlo začít.
Ve chvíli, kdy registrujete svoji firmu na živnostenském úřadě do veřejného rejstříku, který je ve správě ministerstva financí a zaplatíte příslušný poplatek, pečlivě si tento krok poznamenejte uschovejte potvrzení o úhradě poplatku a kontrolujte si pečlivě došlou poštu. V případě, že obdržíte další formuláře k vyplnění nebo výzvy k zaplacení poplatků buďte ostražití. Zjistěte si pečlivě, kdo po vás vyplnění a úhradu žádá. Soustřeďte se na nejrůznější drobná sdělení v záhlaví či zápatí formulářů a pokud si nejste jisti, neváhejte se před zasláním dat či platbou poplatků informovat na oficiálních místech, živnostenském úřadě, pojišťovně a podobně. Ušetříte si čas i peníze.
Rejstříky se množí jako houby po dešti
V dnešní době může mít totiž nejrůznější rejstříky jakákoli soukromá firma a shromažďovat v nich spousty informací. Mnoho firem této možnosti využívá k bohulibým i méně bohulibým účelům a získávají takto nejen informace, ale ti nepoctiví, využívající lidské nepozornosti neznalosti a často se měnících zákonů, mají i slušný poplatkový byznys.
Vedení nejrůznějších rejstříků je ale legální záležitost a případné podvody s daty nebo penězi se musí na základě podaných stížností řádně prošetřit, zajistit potřebné důkazy, aby mohl být vynesen verdikt zda byl naplněn trestný čin nekalé soutěže.
I podle odborníků z oblasti práva i když uvedené nekalé jednání není dnes žádnou ojedinělou záležitostí a na úředníky se ohledně nejasných dokumentů či poplatků obrací mnoho zmatených podnikatelů je prokazování podvodného jednání velmi komplikované. Své praktiky mají uvedení nezbedníci velmi dobře promyšleny. Hájí se získáváním dat jen z veřejně dostupných zdrojů a třeba i tím, že například s účelem poplatku klienta přehledně seznámili, že jde o jednorázový vstupní poplatek a podobně a uvedený postup pak není protiprávní.
Podnikatelům tedy nezbývá než být bdělí. Vždy se řádně informovat, každý poplatek si evidovat a kontrolovat si komu a za co platí už od prvních krůčků.
Při nejasnostech v podnikání se můžete obrátit i na
www.vedeni-ucetnictvi.cz
Podobné články
Daň z nemovitosti se ze zahraničí složenkou zaplatit nedá
V letošním roce, stejně jako každý předešlý, nastal čas, kdy Finanční správa České republiky započala…
Více informacíKolik se platí na nemocenské pojištění?
V souvislosti s nemocenským pojištěním, které je nezbytnou součástí sociálního zabezpečení v České republice,…
Více informacíCo znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíDaň z nemovitosti je nejsnazší zaplatit přes QR kód a internetové bankovnictví
Finanční správa České republiky rozesílat dokumenty k platbě daně z nemovitých věcí. Údaje k platbě…
Více informací