Podnikatelé zbystřete pozornost! Chystají se změny v zaměstnávání
Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá řadu změn v zaměstnanecké politice. Změny by měly přicházet průběžně až do roku 2020. Ministerstvo připouští, že dosavadní podpora zaměstnanosti nestačí dostatečně pokrýt všechny potřeby, které přicházejí s ekonomickým a sociálním vývojem v naší zemi a je nutné přistoupit k obsáhlejšímu řešení.
Je potřeba více se zaměřit na klíčové problémy a postupy vedoucí k jejich řešení. Důležité je především efektivní cílené vzdělávání uchazečů o zaměstnání se zaměřením na motivaci k získávání a uplatňování dovedností, aby uchazeči více vyhovovali potřebám zaměstnavatelů. Pozornost má být směrována také na stimulaci vzniku nových pracovních míst formou investičních pobídek pro podnikatele. Nový postup by měl nastat v oblastí zaměstnávání zdravotně postižených a ve vytváření flexibilních forem úvazků. Větší pozornost bude věnována i krajům, které se potýkají s vysokou nezaměstnaností a dalším ožehavým problémům. K financování těchto změn mají být využity jak státní peníze tak prostředky z Evropských fondů.
Pomoc pro začínající podnikatele a nové formy podnikání
Rozjezd podnikání není jednoduchou záležitostí a proto je třeba tímto směrem také upřít větší pozornost. Nový přístup k zaměstnanosti by měl přinést lepší podmínky podnikatelům. Podnikatelé by se v budoucnu měli dočkat větší finanční i odborné pomoci ze strany státu. Vznik a podpora nových podnikatelských aktivit by měli jít ruku v ruce s potřebami jednotlivých regionů.
Více podpory zaměstnavatelům při tvorbě nových pracovních míst
Cílem nového přístupu k zaměstnávání je získat více pracovních míst a co nejvíce snížit míru nezaměstnanosti. Proto musí přijít i adresnější podpora zaměstnavatelů při tvorbě pracovních míst. Tam kde je míra nezaměstnanosti o 50% vyšší než je průměr v nezaměstnanosti, dostane v současnosti zaměstnavatel 200 000 Kč na vytvoření jednoho nového pracovního místa. V oblastech s mírou nezaměstnanosti 20% nad průměr dostává zaměstnavatel jen 100 000 Kč na jedno nové místo. V budoucnu by mělo podporu dostat více potřebných míst. Podpora bude adresnější, více bude kopírovat aktuální vývoj nezaměstnanosti v krajích. Pro získání podpory ve formě investiční pobídky, podpory státu musí zaměstnavatel naplnit ustanovení zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách a ustanovení § 111 č.,435/2004 zákona o zaměstnanosti
Změny i v zaměstnávání osob se zdravotním postižením
Zaměstnávání osob se zdravotním postižením je stále aktuálním a citlivým problémem dneška. Zákon sice ukládá zaměstnavatelům zaměstnávat zdravotně postižené, protože dle § 81 odstavec 1 zákona o zaměstnanosti, musí firma s více než 25 zaměstnanci, zaměstnat 4% osob s postižením. Tato povinnost se dá, ale nahradit odebráním výrobků od firem, které zaměstnávají více než 50% zaměstnanců s postižením. K tomuto náhradnímu plnění své povinnosti přistupují zaměstnavatelé daleko častěji, než ke skutečnému zaměstnávání postižených osob. Stát chce v budoucnu více motivovat zaměstnavatele k zaměstnávání postižených. Měly by se zmenšit výdaje zaměstnavatelů spojené se zaměstnáváním těchto osob. Chystané změny by měly směřovat k tomu, aby nedocházelo ke koncentraci postižených zaměstnanců u jednoho zaměstnavatele. Budou přísnější podmínky pro najímání postižených osob na úklidové a hlídací práce.
Podobné články
Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíSpolupráce v podnikání při zaměstnání ušetří peníze na sociálním pojištění i za rok 2023
Také v daňovém přiznání podávaném v roce 2024 za předchozí období se rozhodně vyplatí uplatnit si…
Více informacíZa nepodání přiznání elektronicky hrozí pokuta někdy až v desítkách tisíc korun
V roce 2024 musí všichni podnikatelé vzít na vědomí, že povinnost podávat daňové přiznání k dani z příjmů…
Více informacíPři uzavírání více souběžných pracovních vztahů je nutné hlídat hned několik pravidel
V současné době, kdy flexibilita pracovního trhu je stále více a více na vzestupu, se objevují různé formy…
Více informací