Podpora v nezaměstnanosti po výpovědi ze zaměstnání
Výpověď z práce je také jednou z životních situací, které nás občas mohou postihnout. Jak se v takové situaci zachovat a nezhroutit se? Čtěte s námi.
Výpověď je vždy věcí nepříjemnou, ať už ji zaměstnanec dává z vlastní vůle, nebo ji dostává od svého zaměstnavatele. Uvedená situace vždy zasáhne do našeho života a určitým způsobem jej změní. Pokud je výpověď nevyhnutelná, je důležité nepodlehnout tlaku situace, ale jednat, protože život jde dál a většinu krizí je možné překonat.
Pohlídejte si odstupné
Pokud končíte pracovní poměr dohodou pro nadbytečnost nebo je důvodem ukončení tohoto pracovního poměru úraz či nemoc z povolání, pak máte nárok na odstupné. Výše odstupného může být různá, záleží na tom, jak dlouho pracovní poměr trval.
Pokud pracovní poměr netrval ani jeden celý rok, náleží odcházejícímu zaměstnanci odstupné ve výši jednoho průměrného měsíčního platu.
Když pracovní poměr trval déle než jeden rok ale méně než dva roky, zaměstnanci náleží odstupné ve výši dvou průměrných měsíčních platů.
Pokud pracovní poměr trval déle než tři roky, náleží odstupné ve výši tří průměrných měsíčních platů.
Když je příčinou výpovědi nemoc nebo úraz zaměstnance, má nárok na odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného měsíčního výdělku.
Kdy zajít po výpovědi na úřad práce?
Pokud jste dostali výpověď z práce, je vždy prospěšné se v krátké době zaregistrovat na pracovním úřadě do evidence uchazečů o zaměstnání. Uvedeným krokem předejdete starostem s placením zdravotního pojištění, neuniknou vám zajímavé pracovní nabídky a samozřejmě můžete požádat, při splnění určitých podmínek, o podporu v nezaměstnanosti.
Čím dříve na úřad práce zamíříte, tím lépe. Na úřad práce je nejlépe zajít už v prvních třech dnech po skončení výpovědní lhůty a ukončení zaměstnání. Když je jedinec evidován na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, platí za něho zdravotní pojištění stát, a když uvedená evidence následuje bezprostředně po skončení zaměstnání, není pak nutné zdravotní pojištění doplácet. Registrace na úřadě práce do tří pracovních dnů od ukončení zaměstnání má i další výhody. V evidenci uchazečů o zaměstnání se ocitáte okamžitě a ve velké většině případů můžete také ihned požádat o podporu v nezaměstnanosti. Pokud jste nedostali v předchozím zaměstnání odstupné, z předchozího zaměstnání jste nebyli propuštěni pro hrubé porušení pracovních předpisů a máte splněnu potřebnou dobu pojištění, žádosti o podporu nestojí nic v cestě.
Kdo o podporu v nezaměstnanosti žádat nemůže?
O podporu v nezaměstnanosti nelze žádat, když není splněna potřebná doba pojištění, která musí být alespoň dvanáct měsíců v posledních dvou letech, které předcházely výpovědi.
O podporu v nezaměstnanosti nemůže bezprostředně po výpovědi požádat ani ten, komu bylo vyplaceno odstupné. Je potřeba počkat a žádat až následující měsíc po odstupném. Kdo dostane odstupné ve výši dvou měsíčních platů, zažádat může až ve třetím následujícím měsíci.
Podporu v nezaměstnanosti hned tak neuvidí také ten, kdo se provinil proti pracovní kázni zvlášť hrubým způsobem nebo kdo nedodržoval režim práce neschopného.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací