Pojištění může klient při zvýšení platby pojišťovnou ukončit, pokud není stanoveno jinak
Nečekané navýšení pravidelně hrazených poplatků nebývá nic příjemného, může udělat i nepříjemnou mezeru v rodinném rozpočtu, zhatit nejrůznější plány a podobně. Uvedená situace se ovšem může stát a může se týkat třeba i platby pojištění.
Neplánovanému navýšení pojistné částky se klient může bránit výpovědí, pokud mu to smlouva umožňuje
Každá smlouva dává oficiální a většinou i zákonný rámec vzájemnému vztahu dvou nebo více účastníků a udává podmínky a principy, na kterých daný vztah stojí, a které se podepsáním smlouvy účastníci zavazují dodržovat. Smlouvy mohou mít různý charakter podle toho, k jaké situaci se váží. Většina oficiálních smluv s institucemi i osobami má v sobě ukotveny i podmínky svého ukončení či zániku. I tyto podmínky je dobré si velmi pečlivě pročítat ještě před tím, než je smlouva podepsána a platí to i pro nejrůznější smlouvy o pojištění.
Pojištění všeho druhu je většinou dlouhodobá záležitost, která má chránit a shromažďovat pojištěnci prostředky pro případ nenadálé nepříznivé situace či naopak situace předpokládané, důchodové pojištění, jejíž průběh bude pomocí daných prostředků jištěn.
I v případě všech typů pojištění se může stát, že klient potřebuje smlouvu vypovědět a ukončit ji dříve nebo jinak, než jak bylo původně ujednáno. Uvedená situace se většinou řeší vzájemnou dohodou smluvních stran nebo jednostrannou výpovědí jednoho z účastníků. A právě pro daný případ je nutné dobře vědět jaké možnosti a podmínky pro danou konkrétní situaci smlouva stanoví.
Může totiž nastat právě i moment, že pojišťovna náhle, ale v souladu se zákonem navýší klientovi částku pojistného, kterou pravidelně hradí. Pokud klient s daným postupem nesouhlasí, může se bránit a smlouvu třeba i ukončit, ale musí vědět, co je pro danou záležitost stanoveno ve smlouvě a jestli pojišťovna opravdu postupuje právně správně.
Možnost zvýšení pojistného musí dát pojišťovna do smlouvy nebo je dohodnout s pojistníkem dodatečně
Jak uvádíme výše, pojištění bývá dlouhodobá záležitost a během delšího intervalu samozřejmě může zákonitě docházet ke změně podmínek. Pojišťovna si může právo na změnu některé z podmínek, třeba zvýšení pojistné částky, ukotvit přímo do smlouvy a klientovi už je tedy při podpisu smlouvy daná skutečnost známa, pokud si smlouvu přečte, a akceptuje ji. Pokud se klient s podmínkami smlouvy řádně neseznámí, ačkoli mu v tom žádná zásadní překážka nebrání, bude zvýšením pojistného nemile překvapen, ale placení vyšší částky se nejspíš neubrání a od smlouvy mu jen tak snadno odstoupit nepůjde.
Pokud si pojišťovna daný postup do smlouvy předem neukotví a potřebuje zvýšit pojistné, musí se na tom s klientem dohodnout a dohodnuté podmínky do smlouvy přidat formou dodatku. Pokud pojišťovna volí uvedený postup dodatečné dohody, musí pojištěného nejméně dva měsíce před zvýšením částky v době před splatností, informovat o chystané změně.
V případě nesouhlasu se zvýšením pojistného je třeba dát to pojišťovně vědět a smlouvu včas vypovědět
V případě, že pojištěný se zvýšením pojistného nesouhlasí, má na to právo a může smlouvu jednostranně vypovědět, musí to ovšem učinit včas. To, že s novými podmínkami pojištěný nesouhlasí a chce smlouvu vypovědět, musí oznámit klient pojišťovně písemně v termínu do jednoho měsíce poté, kdy obdrží výše uvedenou zprávu o zvýšení. Pojistné následně zanikne uplynutím posledního období, za které měl klient zaplaceno. Pokud uvedenou lhůtu jednoho měsíce klient promešká, bude se mu pojištění vypovídat už obtížně a bude muset prokazovat, proč uvedenou lhůtu nestihl.
Podobné články
Smluvní vztahy je důležité nastavovat s pružností na změnu sazeb DPH
Ve světě ekonomiky a obchodních transakcí je důležité mít na paměti, že legislativa se neustále vyvíjí…
Více informacíI při režimu paušální daně může být někdy nezbytné podat přehledy
I když OSVČ využívající zjednodušený režim paušální daně, nemá běžně povinnost odevzdávat povinné přehledy…
Více informacíNemocenské pojištění si hradí stále menší počet živnostníků
V posledních letech se stává stále zřetelnějším, že počet živnostníků v České republice, kteří se dobrovolně…
Více informacíPracovní poměry na dobu určitou lze sjednávat v určitých případech bez omezení
Zákoník práce stanovuje jasné omezení a pravidla pro uzavírání pracovních poměrů na dobu určitou tak, aby se…
Více informací