Porušení karantény může znamenat pokutu až 3 000 000 Kč nebo i trestný čin
V karanténě se kvůli podezření na nákazu nemocí Covid-19 či přímo již z důvodů potvrzení dané nemoci nachází v současnosti v naší zemi tisíce lidí a každý den se do uvedené situace dostávají další osoby. Každý z nás by si měl být vědom toho, že porušení karantény je zásadní záležitost, která je vždy postihována citelnými sankcemi. Pokud však dojde k porušení karantény v nouzovém stavu, může za daný čin přijít i trest vězení.
Porušení karantény v nouzovém stavu je malér za tři miliony v krajním případě končící i za mřížemi
Od 5. října 2020 z důvodů zásadně nepříznivé epidemické situace, související s šířením onemocnění SARS-CoV-2 čili nemoci označované Covid-19, znovu platí nouzový stav na celém území ČR. Nouzový stav byl vyhlášen vládou zatím na dobu 30 dnů. Všichni občané i instituce se znovu musí soustředit na dodržování všech opatření s daným stavem souvisejících.
Velmi přísná pravidla, která se týkají stále většího počtu osob, jsou pravidla dodržování karantény. S porušením těchto pravidel není radno si vůbec zahrávat, protože za uvedené jednání může hříšník ze zákona zaplatit až 3 000 000 Kč pokuty nebo skončit na 2 roky až 8 let ve vězení. V extrémních případech pokud by došlo k úmyslnému nakažení osob a následně v důsledku tohoto nakažení by došlo k úmrtí nejméně dvou osob, může přijít podle trestního zákona § 152 a 153 i trest odnětí svobody až na patnáct let.
Karanténa znamená oddělení potencionálně nakažené či skutečně nakažené osoby od osob zdravých a hlavním cílem karantény je bránění přenosu infekce na zdravé jedince. Na území ČR nařizuje karanténu kvůli koronavirové infekci příslušná krajská hygienická stanice. Karanténa je na základě výsledků šetření či přímých informací nařizována osobám, které byly po určitou dobu přímo ve styku s osobou nakaženou nebo se delší dobu pohybovaly v prostředí nákazy. Pokud dojde k nařízení karantény, musí dotčený dodržovat izolaci od ostatních po dobu nejméně 10 dříve čtrnácti dnů. Po uvedenou dobu musí být dotčená osoba v kontaktu s příslušnou krajskou hygienickou stanicí i svým ošetřujícím lékařem a řídit se jejich nařízeními.
Jak je uvedeno v řádcích výše na porušení pravidel karantény je nutné dávat si zvláště v době nouzového stavu velký pozor, protože hrozba pokuty případně i trestu odnětí svobody je v daném případě velmi citelná. Pokud panuje nouzový stav, je důležité znát a dodržovat i všechna další omezující opatření, která s danou situací souvisí, protože pokuta může následovat i za nedodržení dalších pravidel, třeba za nenošení roušky v prostorech, kde je nošení roušek povinné.
Proti nařízení karantény je možné se bránit, ale jednání bude komplikované a rozhodnout musí posouzení zdravotního stavu
Samozřejmě i proti nařízení karantény má občan právo se bránit a napadnout jej žalobou k soudu. Ale je však nutné si uvědomit, že půjde o zdlouhavý proces, který se při dnešní obecné přetíženosti soudů může táhnout i roky. Rozhoduje se z dokladů o zdravotním stavu dotčeného v daném období,
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPráci s umělou inteligencí je vždy nutné sladit s pravidly GDPR
V dnešní době je technologie umělé inteligence (AI) považována za jeden z nejvýznamnějších průlomů, který…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací