Poskytování stravenek má také svá pravidla
O tom, že stravné a příspěvek na stravování od zaměstnavatele nebo stravenka není totéž, se už v jednom z předchozích článků na těchto stránkách psalo. Jak to tedy se stravováním a hlavně oblíbenými stravenkami v zaměstnání vlastně je? Co se poskytovat musí, co je v zásadě dobrovolné a jaká jsou pravidla?
Stravné je povinné, stravenka či jiná forma příspěvku na stravování je dobrovolná záležitost zaměstnavatele
Stravné musí zaměstnavatel ze zákona poskytnout v odpovídající výši každému zaměstnanci, kterého vysílá na pracovní cestu trvající déle než pět hodin. Stravné je v daném případě kompenzací nákladů spojených se stravováním během plnění pracovních povinností mimo domovské pracoviště. Jedná se o cestovní náhrady, jejichž výše je přesně stanovena a udána zákonem podle délky pracovní cesty i podle toho jestli je či není zaměstnanci během dané cesty poskytováno nějaké bezplatné plnohodnotné jídlo, které má charakter snídaně, oběda či večeře. Pokud je zaměstnanci během konání pracovní cesty poskytnuto uvedené jídlo, cestovní náhrady se podle toho krátí.
Stravenka nebo jiná forma příspěvku na stravování v zaměstnání není povinnou záležitostí zaměstnavatele. Zaměstnavatel musí ze zákona zaměstnanci poskytnout povinnou přestávku na jídlo a oddech, ale není jeho povinností postarat se zaměstnanci o jídlo samotné. Poskytování stravování přímo na pracovišti nebo poskytování příspěvku na stravování třeba formou stravenek je dobrovolnou aktivitou zaměstnavatele motivačním prostředkem čili benefitem.
Pokud zaměstnavatel stravenky či jinou formu příspěvku na stravu poskytuje, musí dodržovat určitá pravidla
I dobrovolné aktivity musí ovšem vždy probíhat podle určitých pravidel, aby byly spravedlivé, a to platí i o stravenkách. Pokud se tedy zaměstnavatel rozhodne, že svým zaměstnancům bude stravenky poskytovat, musí k danému úkonu stanovit podmínky v kolektivní smlouvě či vnitřním předpisu podniku zavedeným pro daný účel. Stravenky musí v daném případě náležet všem pracovníkům za každý pracovní den, ve kterém zaměstnanec odpracoval více než tři hodiny z pracovní směny. Část nákladů na stravování si zaměstnanec hradí vždy sám, zaměstnavatel mu přispívá částkou 55 procent nákladů z celkové částky, následně si zaměstnavatel může danou aktivitu odečíst z daní jako daňově uznatelný náklad.
Co dalšího si lze zcela v souladu se zákonem může zaměstnavatel odečítat z daní a za jakých podmínek lze zjistit u odborníků třeba na www.danoveporadenstvi-sluto.cz/.
Podobné články
Nahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíJak požádat o podporu od státu při insolvenci zaměstnavatele?
Pro zaměstnance, kteří čelí nepříjemné situaci, kdy jejich zaměstnavatel kvůli finančním potížím přestal…
Více informacíStát i v roce 2024 poskytne o něco více peněz za zaměstnavatele v insolvenci
Když se zaměstnavatel dostane do situace insolvence a není schopen svým zaměstnancům vyplácet mzdy nebo platy, mohou…
Více informací