Postup pro zaměstnavatele při poskytování pracovního volna zaměstnancům na testování očkování případně k doprovodu rodinného příslušníka na očkování proti nemoci Covid-19
Testování a očkování proti Covidu-19 jsou v současnosti témata, která zajímají většinu občanů. Zaměstnanci si v dané souvislosti velmi často, řeší problematiku, jak je to s poskytnutím pracovního volna zaměstnavatelem, pokud se chtějí jít naočkovat či na testy nebo případně potřebují na očkování doprovodit někoho blízkého. Ministerstvo práce vydalo proto k uvedeným otázkám doporučený postup pro zaměstnavatele.
Ve všech uvedených případech pokud zaměstnanec požádá a prokáže součinnost, se jedná o omluvenou nepřítomnost zaměstnance v práci
Jinými slovy získat pro výše uvedené účely od zaměstnavatele volno v práci by neměl být pro zaměstnance problém a zaměstnavatelé by měli vycházet vstříc.
Pokud se zaměstnanec podrobí testování, ať už antigenním či PCR testem nebo očkování proti nemoci Covid-19 mělo by to být zaměstnavatelem posuzováno jako důležité lékařské ošetření jako jiná důležitá překážka v práci na straně zaměstnance podle nařízení vlády č.590/2006. Podle stejných kritérií by měl zaměstnavatel postupovat i v případě, kdy zaměstnanec požádá o uvolnění z práce z důvodu nezbytného doprovodu rodinného příslušníka k očkování.
V případě těchto jiných důležitých osobních překážek v práci na straně zaměstnance podle § 199 zákoníku práce náleží dotčenému zaměstnanci pracovní volno, případně pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu.
Pokud je zaměstnanec očkován v souvislosti s výkonem práce je zaměstnavatel povinen vždy udělit volno i poskytnout náhradu výdělku
Uvolnění z práce a případná náhrada mzdy zaměstnanci se i v běžných záležitostech lékařského ošetření zaměstnanci poskytuje na nezbytně nutnou dobu k provedení tohoto ošetření. Náhrada mzdy se většinou poskytuje jen za uvedenou nezbytnou dobu, a když je navíc splněna podmínka, že dané vyšetření či ošetření bylo provedeno v lékařském zařízení, které je nejblíže bydlišti či pracovišti zaměstnance, které je schopno danou péči poskytnout. Jinak řečeno pokud má být vyplácena náhrada mzdy, neměl by si většinou zaměstnanec volit k danému vyšetření či ošetření lékařské pracoviště kilometry vzdálené, pokud může být záležitost vyřešena na pracovišti bližším.
V případě, že se jedná o očkování zaměstnance proti Covid-19, které přímo souvisí s výkonem práce je záležitost trochu jiná
V daném případě samozřejmě taktéž platí, že zaměstnanci, který se podrobil lékařské prohlídce a očkování, které souvisí s výkonem práce, musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, ale podmínky k dané záležitosti jsou stanoveny zvláštními předpisy, jenž se týkají ochrany veřejného zdraví. A v těchto případech je pak zaměstnavatel vždy povinen nahradit zaměstnanci případnou ztrátu výdělku ve výši zaměstnancova průměrného výdělku.
Zaměstnanec, který žádá uvedené uvolnění z práce i s případnou náhradou mzdy má vůči zaměstnavateli ze zákona také povinnosti
Závěrem je třeba připomenout, že povinnosti ve výše uvedených případech má nejen zaměstnavatel vůči zaměstnanci, ale jsou zde zákonitě i povinnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli. I tyto povinnosti související s překážkami v práci jsou zaměstnanci stanovené zákoníkem práce konkrétně v § 206.
I tady platí, že pokud je uvedená překážka v práci zaměstnanci známa předem je zaměstnanec povinen také včas a s předstihem uvědomit zaměstnavatele o uvedené záležitosti a dopředu si požádat o poskytnutí daného pracovního volna. Tuto překážku je povinen zaměstnanec zaměstnavateli také prokázat. Více zde.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací