Potvrzení o nařízení karantény z důvodů kontaktu s nakaženým pro účely nemocenské a náhrady mzdy vystavují krajské hygienické stanice
Epidemie nemoci Covid-19 znovu řádí plnou silou. Přibývá osob s nařízenou karanténou kvůli nemoci jako takové i kvůli pouhému kontaktu s nakaženým. Znovu vzniká chaos a přibývá dotazů, kdo v uvedených případech vystaví potvrzení o nařízení karantény. Potvrzení je nezbytné pro výplatu nemocenské a náhrady mzdy.
Při karanténě kvůli kontaktu s nakaženým vystavují potvrzení krajské hygienické stanice
V covidové karanténě se opět každý den ocitá nejeden zaměstnanec i OSVČ buď kvůli nemoci samotné, nebo kvůli kontaktu s nakaženou osobou. Situace se liší v tom, že nemocní už mají nákazu potvrzenu, kdežto osoby s kontaktem čekají, zda u nich nemoc propukne či nikoli. V obou případech je však nutné dodržovat karanténní opatření zejména v oblasti omezení kontaktů s ostatní populací jen na nezbytné minimum. Do zaměstnání chodit nelze, pokud jedinec nemá home office a s podnikáním je to stejné. V obou případech se dostávají ke slovu nemocenské dávky. Aby dávky mohly být vypláceny, je nutné vždy pro OSSZ potvrzení o nařízené karanténě.
Karanténu nařizují vždy krajské hygienické stanice na základě pozitivních testů a je nařizována jak pozitivním osobám samotným, tak lidem, kteří s nimi byli v kontaktu. Hlášení o nařízené karanténě zasílají hygienické stanice OSSZ prostřednictvím eNeschpenky.
Pro vystavování potvrzení o nařízené karanténě je mezi krajskými hygienickými stanicemi, Ministerstvem zdravotnictví ČR a praktickými lékaři dohodnut postup že:
Krajské hygienické stanice vystavují a také ukončují eNeschopenky v případech, kdy nařizují karanténu z důvodu kontaktu jedince s pozitivně testovanou osobou. V uvedeném případě tedy hygiena potvrzuje karanténu pro účely nemocenské.
V případě nemoci jako takové potvrzuje karanténu praktický lékař
Pokud je zaměstnanec nebo OSVČ s hrazeným nemocenským pojištěním do karantény hygienou poslán kvůli samotnému onemocnění, pak péči o něj i starost o jeho eNeschopenku přebírá praktický lékař. Praktický lékař v dané situaci také vystavuje potvrzení, hlásí správě sociálního zabezpečení vše potřebné ohledně pracovní neschopnosti a nemocenských dávek i třeba případnou změnu diagnózy. A praktický lékař v daném případě také rozhoduje o ukončení této eNeschopenky.
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíZa neodevzdání přehledu zdravotní pojišťovně hrozí pravděpodobné pojistné
Pro mnoho osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se blíží termín, kdy je nutné odevzdat povinné přehledy…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informacíNárok na klasické ošetřovné od roku 2025 budou mít OSVČ i zaměstnanci na dohody s pojistným
Od roku 2025 se chystá významná změna v systému nemocenského pojištění v České republice, která má značný…
Více informací