Poukazy a jejich vypořádání ohledně DPH
Nejrůznější poukazy jsou stále poskytovanějším i používanějším platebním prostředkem. I každý poukaz však musí být vždy náležitě daňově ošetřen zejména, co se týká daně z přidané hodnoty a jsou na to zákonná pravidla nastavená příslušnou směrnicí EU platící i v ČR, která určují co vlastně poukaz z pohledu daňového a účetního je, jak s ním zacházet a co musí být po této stránce splněno.
Poukaz je jednoúčelovým nebo víceúčelovým platidlem, které musí být také řádně zdaněno a zasazeno v účetnictví
Jak je řečeno v úvodu, poukazy prostřednictvím nichž si zákazník nakupuje nejrůznější zboží či služby jsou využívány stále častěji. Prostřednictvím poukazů se dnes nakupují potraviny, dárky k narozeninám i dovolené, ale také za ně pořídit třeba i sociální či zdravotní a jiné služby i mnoho dalšího.
Poukaz je druhem platebního prostředku sloužícího k úhradě zboží či služeb a každý takovýto prostředek musí jeho vydavatel účetně zaevidovat a vypořádat s DPH. To znamená, musí být jednoznačně jasné, zda zboží či služba poukazem pořizované podléhají dani a daň musí být uhrazena a je tedy součástí ceny nebo jde o záležitost daňově osvobozenou. V rámci EU jsou proto jasně stanoveny směrnice, co je vlastně poukaz, jaké parametry musí splňovat ohledně účetnictví i daní.
Poukaz je tedy jednoúčelovým či víceúčelovým platebním prostředkem, s nímž je spojena povinnost přijímat jej jako úplatu nebo část úplaty za zboží nebo služby.
Poukaz může mít papírovou nebo elektronickou podobu. Na poukazu musí být vždy jednoznačně uvedeno zboží, které má být dodáno či služba, která má být poskytnuta. Z poukazu musí být jasné, i kdo uskuteční dodání zboží či provedení služby. U jednoúčelového poukazu musí být už od okamžiku vydání známa sazba daně nebo musí být uvedeno, že jde o zboží či služby od daně osvobozené a musí být uvedeno i místo plnění.
V případě víceúčelového poukazu není v okamžiku jeho vydání známa sazba daně, místo plnění či režim přenesení daňové odpovědnosti. Při převodu víceúčelového poukazu hned nedochází k dodání zboží či uskutečnění služby, tak hned nevzniká ani povinnost přiznat daň. Povinnost přiznat daň u víceúčelového poukazu vznikne až, když je zboží skutečně dodáno či služba poskytnuta. O DPH se zde vždy stará prodejce či poskytovatel zboží či služeb.
Poukazem není vše co se jako poukaz může nazývat I poukazům se vztahuje daňové přiznání a kontrolní hlášení či reklamace
Slovo poukaz je poměrně hojně užívané a jako poukaz se často označují i záležitosti, které poukazem vlastně ze své podstaty nejsou. Nejrůznější slevové kupony se často nazývají taktéž poukazy, ale o poukazy se nejedná, protože zákazník si jejich prostřednictvím nekupuje zboží či služby, ale jen získává slevu na nějaký produkt či služby, což je něco zcela odlišného.
I na zboží či služby pořizované přes nejrůznější poukazy se vztahují pravidla reklamace. A k jednoúčelovým poukazům se pojí i povinnost podání daňového přiznání stejně jako podání kontrolního hlášení k DPH. Více zde.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPři kontrolách převodních cen se více hlídá přeprodávání reklamy a praktiky s nehmotným majetkem
Generální finanční ředitelství České republiky informuje, že pokračuje v pečlivých kontrolách cenových…
Více informacíZkušební doba může být maximálně polovinou sjednaného pracovního vztahu
Proces nastavení zkušební doby představuje pro zaměstnavatele činnost, která vyžaduje maximální pozornost…
Více informací