Povinné informace zaměstnanci před delší zahraniční pracovní cestou
Od podzimu roku 2023 jsou zaměstnavatelé, kteří plánují vyslat své zaměstnance na pracovní cestu přesahující časový úsek čtyř týdnů, povinni pečlivě dbát na dodržování nových povinností stanovených zákoníkem práce. Nová legislativa klade důraz na poskytnutí širších informací nejen o zemi kam je zaměstnanec vysílán, ale i době trvání, platových podmínkách i dalších klíčových záležitostech, ohledně pracovní cesty.
Zaměstnanec musí dostat informace ke správnému a bezpečnému pohybu v zemi výkonu pracovní cesty
Jednou z klíčových povinností zaměstnavatele je poskytnout zaměstnanci detailní informace o státu, ve kterém bude vykonávat svou pracovní činnost. Toto musí být učiněno s předstihem, aby se zaměstnanec mohl řádně připravit na specifika dané země, včetně kulturních, právních a jazykových aspektů.
Jednoznačně musí být sděleno datum začátku a ukončení pracovního pobytu i rámcový rozvrh plnění úkolů
Dále je zaměstnavatel povinen informovat o předpokládané době vyslání. Tato informace je zásadní pro osobní plánování zaměstnance, a to jak z hlediska profesionálního, tak soukromého života. Zaměstnanec by měl mít dostatečný prostor pro organizaci svých závazků a přípravu na delší nepřítomnost doma.
Jasné informace musí zaměstnanec dostat ohledně odměňování včetně měnových záležitostí a cestovních náhrad
Zaměstnavatel musí rovněž jasně specifikovat měnu, ve které bude zaměstnanci vyplácena mzda nebo plat. V této souvislosti je možné poskytnout odkaz na příslušný právní předpis, jako je například kolektivní smlouva nebo jiný vnitřní předpis, který tuto problematiku upravuje.
Dalším bodem je povinnost informovat o peněžitém nebo věcném plnění, které zaměstnavatel zaměstnanci poskytne v souvislosti s výkonem práce v zahraničí. Toto plnění může zahrnovat například příplatky za práci v zahraničí, ubytování, stravování či jiné benefity spojené s pracovním vysláním..
V případě vyslání v rámci nadnárodního poskytování služeb se informační povinnost rozšiřuje o další specifické body. Zaměstnavatel musí informovat o odměně za práci, která je v souladu s právními předpisy hostitelského členského státu. Tato informace je nezbytná pro to, aby zaměstnanec měl jasno v tom, jaké odměny mu budou v hostitelské zemi náležet.
Dále je nutné poskytnout informace o podmínkách poskytování cestovních náhrad v souvislosti s výkonem práce v hostitelské zemi. Tento údaj může být rovněž nahrazen odkazem na příslušný právní předpis, pokud takový existuje.
Nutné jsou také informace k zajištění návratu
Nakonec je zaměstnavatel povinen zajistit a informovat o podmínkách zajištění návratu zaměstnance. To znamená, že zaměstnanec by měl být informován o tom, jakým způsobem bude po skončení vyslání zajištěn jeho návrat do domovské země.
Nezbytné je poskytnutí oficiální celostátní internetové adresy hostitelského státu
Poslední, ale neméně důležitou povinností je poskytnout odkaz na oficiální celostátní internetovou adresu zřízenou hostitelským členským státem, která slouží jako platforma pro poskytování relevantních informací.
Zdroj obrázku: Pexels.com
Podobné články
Nemocenská při zkráceném úvazku je většinou nižší než při plném nasazení
Práce na částečný úvazek je pro mnohé lidi přitažlivou alternativou, která umožňuje lépe skloubit profesní…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíPovinnosti zaměstnavatele při kontrole ze zdravotní pojišťovny
V každé firmě, bez ohledu na velikost či obor působení, se občas objeví moment, kdy se musí vyrovnat s úřední…
Více informacíPředvyplněné daňové přiznání zaměstnanců by možná mohlo fungovat už v roce 2026
V posledních letech se mnoho mluví o zjednodušení administrativních procesů, které ovlivňují každodenní životy…
Více informací