Povinnost zápisu skutečných vlastníků firem se neplní a systém má být už od roku 2020 s vysokými pokutami
Když se určitá povinnost neplní, přijdou obvykle sankce, které postupně rostou, pokud se skutečnost nezmění pozitivním směrem. Stejný proces nyní hrozí za nezapsání skutečných vlastníků firem do povinné evidence.
Povinnost zápisu do evidence skutečných majitelů firem se neplní, a proto se změní vymahatelnost a přijdou tresty
Povinnost evidence skutečných majitelů firem v rejstříku veřejné správy má chránit společnost i společné finance před korupcí, hlídat daně a bránit praní špinavých peněz.
Uvedenou povinnost evidence ukládá majitelům firem zákon 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob a o evidenci svěřenských fondů. Majitelé více než 500 000 firem v naší zemi, kterých se uvedená záležitost týká, měli mít danou povinnost splněnu do začátku tohoto roku. Jenže skutečnost je taková, že uvedenou povinnost má půl roku po uplynutí lhůty splněnu jen zlomek majitelů a ostatní ji neřeší, protože za nesplnění zatím nestanoví zákon žádné přímé sankce.
Situace se však zřejmě bude muset brzy změnit. Na dodržování uvedených pravidel stále více tlačí EU a dala všem svým členským státům za úkol upravit a zpřísnit tato pravidla nejpozději do ledna 2020. Tuzemská vláda proto nyní intenzivně chystá novelu dané právní normy a hlavní novinkou budou právě pokuty za neplnění či porušení uvedených povinností. Za nezapsání vlastníka do evidence majitelů by nově měla hrozit pokuta až 50 tisíc korun a za uvedení nepravdivých údajů má přijít trest ještě mnohem vyšší. Pokuta se v daném případě bude moci vyšplhat až na 250 000 Kč. Změny by měly nastat i ohledně toho, kdo bude mít k rejstříku přístup. V současnosti je velmi omezen okruh osob, které mohou do dané evidence nahlížet. Veřejnost dnes tuto možnost nemá vůbec a stejně tak je to i s médii. V blízké budoucnosti by mělo být vše jiné a veřejnosti by se měla daná evidence otevřít alespoň částečně. Největším zádrhelem v současnosti je zda se změny podaří projednat a uskutečnit ve stanoveném termínu, protože legislativní proces je dlouhý a rozjede se až na podzim 2019 přičemž hotovo by mělo být už v lednu příštího roku.
Podobné články
Co znamená nemocenské pojištění?
Nemocenské pojištění představuje základní pilíř sociálního zabezpečení v České republice, který je navržen…
Více informacíLhůta pro oznámení přeshraničních plateb do centrálního systému končí 30 dubna 2024
Pro poskytovatele platebních služeb, kterých se dotýká povinnost oznámit přeshraniční platby do Centrálního…
Více informacíNahlašování dohod o provedení práce od července 2024
V současné době se mnoho zaměstnavatelů potýká s nejasnostmi ohledně povinnosti nahlašování dohod o provedení…
Více informacíWeb Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informací