Pozor při optimalizaci daně. Nelegální cesta se nevyplácí
Konec roku je před námi a mnozí podnikatelé opět zvažují, jak si co nejvíce snížit daně. Uvedený krok je možné učinit mnoha různými způsoby od příspěvků na pomoc potřebným a zvelebení obcí až ke skutkům méně povznášejícím a nelegálním. Těm posledně jmenovaným je třeba se vyhnout, mohou být ve finále dražší než ona daň a případná hrozba vězení není zrovna lákavou představou.
Daňová optimalizace znamená zvýšení nákladů a zároveň snížení daňové povinnosti. Tento krok je možný, ale vždy by měl být proveden tak, aby přinášel užitek podnikateli firmě i společnosti, aby částka neodevzdaná na daních prokazatelně prospívala v jiné oblasti. Optimalizaci je dobré provádět s rozmyslem a průběžně během celého období. Snaha vyzrát na daně koncem roku rychle a efektivně, může při případné kontrole způsobit problémy. Dobrý podnikatel musí být vždy schopen zdůvodnit a doložit účtování zdanitelných nákladů.
Náklady je vždy potřeba doložit
Aby podnikatel předešel problémům při případné daňové kontrole, musí dbát na to, aby náklady byl schopen jednoznačně prokázat.Třeba při nákupu nábytku dokázat, že uvedený nábytek ve firmě je a slouží firemním potřebám. Při nákupu pracovních oděvů pro zaměstnance musí oděv obsahovat firemní logo. Takže když na společenském obleku pořízeném za peníze firmy bude jen drobné firemní logo, je vše v pořádku a náklady doložitelné a prospěšné firmě.
Pozor na snížení daně pomocí fiktivních faktur
K nesprávné a někdy i nelegální optimalizaci nákladů více přistupují malé firmy a řemeslníci, kteří se tímto krokem začnou zabývat až v závěru roku a chtějí jej vyřešit rychle. V dnešní době se vyskytují nejrůznější podvodné firmy, které právě malým firmám či živnostníkům nabízejí uplatnění podvodných faktur, které by po proúčtování přinesly nárok na odpočet DPH a snížení daňového základu.
Fiktivní faktury mohou podnikateli pořádně znepříjemnit život
Snižování daně pomocí fiktivních faktur podnikateli nepomůže, ale zkomplikuje mu život více než platba daně. Uvedený postup povede k tomu, že na sebe daný subjekt přiláká pozornost finančního úřadu, kterému pochybné faktury neuniknou a po odhalení manipulace s náklady, bude následovat vyměření dodatečné daně, pokutu a úrok z prodlení. „Penalizace je v současnosti 20% z doměřené částky a úrok z prodlení vychází z reposazby ČNB a zde se jedná o sazbu více než 14% ročně,“ uvádí Vlastimil Sojka, odborník z daňové společnosti KODAP. Je třeba myslet i na to že nelegální daňová optimalizace může být i trestným činem a pak podnikateli hrozí pobyt za mřížemi až na dvanáct let.
Podobné články
Web Hospodářské komory poradí s elektronickým podáním přiznání
Jak se blíží, konec dubna roku 2024, u nejednoho podnikatele stoupá nervozita. Zbývá totiž již jen několik málo dní…
Více informacíPráci s umělou inteligencí je vždy nutné sladit s pravidly GDPR
V dnešní době je technologie umělé inteligence (AI) považována za jeden z nejvýznamnějších průlomů, který…
Více informacíPři kontrolách převodních cen se více hlídá přeprodávání reklamy a praktiky s nehmotným majetkem
Generální finanční ředitelství České republiky informuje, že pokračuje v pečlivých kontrolách cenových…
Více informacíZa nepodání přiznání elektronicky hrozí pokuta někdy až v desítkách tisíc korun
V roce 2024 musí všichni podnikatelé vzít na vědomí, že povinnost podávat daňové přiznání k dani z příjmů…
Více informací