Práce na černo znamená i v roce 2019 vysoké pokuty a mnoho dalších nepříjemností
Nelegální práce neboli práce na černo nevymizela ani v dnešní době vysoké zaměstnanosti. Stejně jako v letech minulých se jedná o činnost protizákonnou, za kterou hrozí vysoké pokuty i další nepříjemnosti těm, kdo ji zprostředkovávají i těm, kdo ji vykonávají.
Za práci na černo hrozí zprostředkovatelům pokuta 10 milionů a nelegálním zaměstnancům až 100 tisíc korun
Sehnat v dnešní době vysoké zaměstnanosti vůbec nějaké zaměstnance je záležitost velmi těžká. A jak už to bývá těžké a bezvýchodné situace vedou často až k jednání za hranicí zákona. K takovému jednání patří i nelegální zaměstnávání a na straně druhé nelegální výkon zaměstnaneckých činností. Vždy je důležité si uvědomit, že nelegální zaměstnávání je vždy hra s ohněm pro obě zúčastněné strany a zdánlivé výhody uvedeného kroku mohou velmi rychle zmizet pod tíhou pokut i problémů s případnou nemocenskou či důchodem. Kontroly inspekce práce si danou problematiku hlídají stále ostražitěji.
Nelegální práce neboli práce na černo znamená výkon placených zaměstnaneckých či podnikatelských aktivit, které se dějí mimo zákon, nejsou nahlášeny úřadům a neodvádí se z nich daně a pojistné. Podle statistik v dnešní době nelegálně pracuje i více než čtvrt milionu lidí. Uvedený problém se netýká jen zaměstnávání cizinců, ale do jeho osidel se často propadají i lidé v těžké sociální situaci a hlavně lidé s dluhovými problémy.
Práce na černo je však vždy spjata s vysokými pokutami, které hrozí těm, kteří takovou činnost sjednají i těm, kteří takové zaměstnanecké aktivity vykonávají.
Zprostředkovatelům a zaměstnavatelům nelegálních pracovníků hrozí aktuálně pokuta až 10 milionů korun. Vysoká pokuta až 100 tisíc korun, hrozí i nelegálním zaměstnancům samotným.
Nelegální zaměstnávání vždy také znamená absenci nemocenské a žádný nárok na důchod
Kromě pokut hrozí při práci na černo i další velké problémy. Nelegální zaměstnanec není pod právní zaměstnaneckou ochranou, není za něho odváděno pojistné na sociální a zdravotní pojištění, nemá nárok na nemocenskou, mateřskou ani nárok na důchod.
Podobné články
Novela zákona u účetnictví v roce 2025 upřesní účetní cíle i pojmy
Plánovaná novela zákona o účetnictví, která by měla vstoupit v platnost na počátku roku 2025, přináší…
Více informacíNa dítě druha nebo družky daňové zvýhodnění uplatnit nelze ani v roce 2024
V posledních letech se stalo měsíční daňové zvýhodnění na dítě klíčovým nástrojem, který pomáhá čelit…
Více informacíPráci s umělou inteligencí je vždy nutné sladit s pravidly GDPR
V dnešní době je technologie umělé inteligence (AI) považována za jeden z nejvýznamnějších průlomů, který…
Více informacíNový zákon o sociálním podniku by měl pomoci do práce nejen postiženým
V posledních letech se česká vláda opakovaně pokoušela řešit problematickou oblast sociálního podnikání. Sociální…
Více informací